Skandaliczne warunki życia w koneckim Bombaju! W programie Elżbiety Jaworowicz zobaczyła je cała Polska

TVP1 wyemitowała w czwartkowy wieczór reportaż w „Sprawie dla reportera” nagrany kilka tygodni temu w Końskich. Ujawiono w nim skandaliczne warunki życia w koneckich slamsach tzw. Bombaju, znajdujących się niemal w centrum Końskich.
O historii pana Jerzego stało się głośno dzięki interewencji Pawła Szczyrby, nauczyciela II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich, który wraz Marcinem Pytlosem, ratownikiem medycznym, inicjatorem wielu akcji charytatywnych postanowili pomóc mężczyźnie.

Elżbieta Jaworowicz z kamerą odwiedziła Końskie. Można było zobaczyć skandaliczne warunki życia w tzw. Bombaju m.in. latrynę, w której mieszkańcy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Bohater reportażu pan Jerzy boryka się z chorobami, widzowie dowiedzieli się m.in. o problemach z chodzeniem, ale również szokującym zakażeniu stóp, w których zalęgły się larwy!

Ratunku dla pana Jerzego znana dziennikarka szukała w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy w Końskich. Tu na jej pytania opowiadała m.in. dyrektor Aneta Mikuszewska-Sorn. Wypowiadały się też inne pracownice MGOPS-u, które jednak po nagraniu nie chciały pokazać swojej twarzy w programie i ich wizerunek został zamazany. Było też też kwestią rozmowy w studiu w kontekście, czy pracownik socjalny w pracy może wnosić o niepublikowanie swojego wizerunku.

Z informacji przedstawionych przez M-GOPS wynika, że pan Jerzy odmawia pomocy, jaka jest mu proponowana, w tym. m.in. przeniesienia do schroniska. Jaworowicz pokazała również, że mężczyzna nie mógł również skorzystać z bezpłatnego obiadu, bo nie było go na liście uprawionych. Posiłek znalazł jednak w pierogarni Marka Sadowskiego, który zapewnił, że codziennie mężczyzna może liczyć na bezpłatny obiad.

W komentarzach po reportażu telewizyjni eksperci głośno komentowali inwerwencję w MGOPSie, a Piotr Ikonowicz, reprezentujący Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, zapowiedział wystąpienie do burmistrza Końskich z prośbą o likwidację Bombaju i przesiedlenie mieszkających tam osób. Z zaproszenia do studia TVP nie skorzystał nikt z władz Końskich oraz M-GOPSu. Ruszyła również SMSowa zbiórka pieniędzy dla pana Jurka koordynowana przez Caritas Polska, która zadeklarowała chęć długofalowej pomocy dla mężczyzny.

4 KOMENTARZE

  1. Ja również jestem mieszkańcem Końskich i z przykrością muszę stwierdzić że brak empatii zwłaszcza od osób które mają pomagać a nie straszyć i używać psychologicznych gierek jest tutaj na porządku dziennym o czym świadczy fakt jak przedstawiły się panie z opieki spolecznej. Nie spodziewałem się po ludziach na takich stanowiskach i zapewne z dość wysokim wykształceniem takiej kompromitacji i żenady.Szkoda jeszcze ze nie przysłał pisma z informacją że sprawa zajmie się ich prawnik.

  2. Jestem mieszkanką okolic, w Końskich pracuję i codziennie robię zakupy. Na parkingu pewnego sklepu często można spotkać stałych bywalców. Czasem proszą o coś, czasem mają piwko. Panowie komentujący z pewnością znają tę sytuację od podszewki, a ja wiem tylko tyle, że Pana Jurka, w przeciwieństwie do tych innych, nigdy nie widziałam z alkocholem. Nigdy też nie widziałam, żeby kogokolwiek o coś prosił. Kojarzę go jedynie jako starszego Pana, który zawsze powoli pcha swój wózek, i ma psa, który mu zawsze towarzyszy i na niego czeka.

  3. Jestem mieszkańcem okolic Końskich właśnie godzinę temu przejeżdżałem obok koneckiego sklepu m.in. z alkoholem stał tam też nasz bohater TV ale autografów to on nie rozdawał, co robił można się domyśleć wyobraziłem sobie sytuację pan Jerzy dostaje od gminy mieszkanie wyposażone w podstawowe sprzęty kuchnię np. gazową umywalkę, kabinę prysznicową WC. grzejniki oświetlenie nowe okna itd. w tak wyposażonym mieszkaniu oczywiście zjawiają się jego znajomi i w ciągu trwającej dwa tygodnie „parapetówki” całość wyposażenia znika w skupie złomu. Mylę się ? Pani Jaworowicz z dziennikarskiej rzetelności winna Pani przedstawić także taki bieg wydarzeń. Czym się Pani kierowała stawiając w złym świetle ośrodek pomocy społecznej ? Temu człowiekowi proponowano ośrodek pomocy ‚- odmówił. Dostaje pieniądze niewielkie ale jednak dostaje na co wydaje ? Dostaje paczki wątpię by gotował sobie obiady. Nie padło pytanie co on sam zrobił dla siebie by poprawić swój los. Nawet zebranych puszek po piwie nie zaniósł do skupu? On tak żyje na własne życzenie.

  4. A ja się pytam gdzie byli Panowie Szczyrba i Pytlos jak wasz gość sprzedawał mieszkanie kilka lat temu na wódkę? Gdzie byliście jak połowa dziwek woziła się za pieniądze ze sprzedaży mieszkania taksówkami po całym kraju i gdzie byliście jak odsprzedawał węgiel z MOPS-u podarowany na zimę za kilka butelek wódki? Teraz widzicie efekty właśnie tego na co sam sobie zasłużył? Celebryci się k…wa znaleźli! Przypatrzę się teraz waszemu poszkodowanemu i zrobię zdjęcia jak będzie leżał na skwerku ujszczany/usrany od wódki. Cierpliwości

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Ukradli, sukę czempionkę

Zapomnieli o znaku STOP?

Game over

Najnowsze komentarze