Żmija weszła do domu. W poszukiwaniach pomagali strażacy

Do jednego z domów we wsi pod Stąporkowem weszła żmija. Domownicy do poszukiwań gada wezwali strażaków.

Nie od dziś wiadomo, że we wsiach gminy Stąporków od lat latem pojawiają się żmije. Ten jadowity gad coraz częściej wchodzi na podwórka, spaceruje wiejskimi drogami. Ponieważ niegdyś uprawiane pola zarosły krzakami i są lasem. Zaczynają się tuż za stodołami, które wyznaczały teren posesji.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej otrzymali informację, że we wsi koło Stąporkowa do domu weszła żmija. Wezwali ich by  złapali niebezpiecznego gada. Na miejscu dowiedzieli się, że domownicy  wdzieli, jak żmija wchodziła do domu lecz strach ich sparaliżował, że i nikt nie zawrócił jej z tej drogi.

Strażacy przeszukali wszystkie pomieszczenia. Dokładnie. Zaglądali w zakamarki, gdzie ewentualnie mogła by się schować. Nigdzie jej nie znaleźli. Niemniej trafili na dziurkę między deskami. Z pomocą domowników doszli do wniosku, że tym otworem żmija mogła wejść pod podłogę i mieszkanie opuścić.

To nie są wcale śmieszne wiadomości. Należy uważać na podwórka, drogi. Bo w każdym miejscu gad może się pojawić. Chętnie przebywa pod kamieniami, krzewami lub wśród korzeni drzew. Lubi też  wygrzewać  się na słońcu.  Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejsza krzepliwość krwi, powoduje zmiany rytmu serca. Szczególnie niebezpiecznym jest ukąszenie dzieci.

MAK

3 KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Zychy uczczą Hubala

Po wyborach w gminie SMYKÓW

Cała szkoła w komendzie policji

Najnowsze komentarze