Ścigali się w Końskich. Zakończyli w Krośnie

Estończyk Norman Vahtra z grupy Cycling Tartu zdominował 30 Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków.

Trasa tegorocznej edycji wyścigu prowadziła z Łodzi do Krosna. Rozpoczęła się 2 lipca na ulicy Piotrkowskiej nieopodal Pasażu Schillera, a zakończyła 6 lipca na Rynku w Krośnie. Podczas rywalizacji kolarze „zaliczyli” pięć etapów na terenie czterech województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Pokonali w sumie ponad 888 km. Przejechali m.in. przez Końskie i nasz region.

I etap Łódź – Sieradz

Pierwszy etap z Łodzi do Sieradza liczył aż 213,7 km. Kolarze po drodze powalczyli o premie i bonifikaty w: Andrespolu (premia specjalna), Brójcach (lotny finisz), Tuszynie (lotny finisz), Sulmierzycach (lotny finisz). Tam skręcili na północny-zachód i po drodze przejechali przez Rząśnię (premia specjalna) i Widawę (premia specjalna).

Etap toczył się w dobrym tempie. Kolarze atakowali od samego startu. Ostatecznie jedna na rundy w Sieradzu wjechała cała grupa i już było wiadomo, że największe szanse na sukces mają sprinterzy.

Mocne tempo

Tempo ostatniego okrążenia, mimo pięciogodzinnej walki przed metą, było bardzo mocne. Po finiszu z peletonu wygrał Holender Arvid de Kleijn z grupy Metec THK. Wyprzedził Patryka Stosza z CCC Development Team oraz Pawła Franczaka z Voster ATS Team.

Finisz w Kutnie

Drugi etap długości o 148 km zaczął się w Zgierzu. Prowadził przez Ozorków i Łęczycę (lotne finisze), skąd kolarze dotarli do Piątku (premia specjalna), miejsca urodzin Mieczysława Nowickiego, jednego z najlepszych polskich kolarzy wszech czasów, dwukrotnego medalisty na igrzyskach olimpijskich w Montrealu (1976). Z geograficznego środka Polski na metę zawodnicy pojechali przez Żychlin (lotny finisz).

Na finiszu w Kutnie wygrał Estończyk Norman Vahtra z grupy Cycling Tartu i został liderem. Jak się później okazało, nie oddał koszulki lidera do końca wyścigu. Drugi był Holender Jason van Dalen z Metec TKH, a trzeci Patryk Stosz z CCC.

Górska premia w Błotnicy

Trzeciego dnia rozegrano etap Kielce – Radom (175,3 km). Na terenie konecczyzny na kolarzy czekała mała wspinaczka na górską premię w Błotnicy. Tu pierwszy finiszował Jayde Julius (Pro Touch South Africa – Republika Południowej Afryki), drugi był Adam Kuś (Hurom BDC Development), a trzeci Adam Noceń (reprezentacja Polski).

Końskie po drodze

Ta sama grupka dojechała do Końskich z około 2-minutową przewagą nad peletonem.

Finisz w Końskich

Linię lotnej premii w naszym mieście pierwszy przejechał Adam Kuś, tuż za nim był Adam Noceń, a trzeci Jayde Julius.

Na trzeciej i ostatniej tego dnia premii lotnej w Antoniowie, na pograniczu województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, pierwszy był Kuś, który wyprzedził Nocenia i Juliusa.

Potem peleton przyspieszył i dopadł uciekającą trójkę. Do Radomia wjechała więc cała grupa. Najszybszy na linii mety był Estończyk Norman Vahtra (Cycling Tartu). Za nim finiszowali Sylwester Janiszewski (Voster ATS) i Patryk Stosz (CCC Development Team).

Nad bezpieczeństwem kolarzy na naszym terenie czuwały wszystkie służby mundurowe. Samych strażaków była ponad setka…

Więcej w „papierowym” wydaniu TYGODNIKA.

Wyniki

1 etap, Łódź – Sieradz: 1. Arvid de Kleijn (Metec THK), 2. Patryk Stosz (CCC Development Team), 3. Paweł Franczak (Voster ATS Team)

2 etap, Zgierz – Kutno: 1. Norman Vahtra (Cycling Tartu), 2. Jason van Dalen (Metec TKH), 3. Patryk Stosz (CCC)

3 etap, Kielce – Radom: 1. Norman Vahtra (Cycling Tartu), 2. Sylwester Janiszewski (Voster ATS), 3. Patryk Stosz (CCC Development Team)

4 etap, Skarżysko-Kam. – Stalowa Wola: 1. Stanisław Aniołkowski (CCC Development Team, 2. Norman Vahtra (Cycling Tartu), 3. Arvid de Kleijn (Metec THK)

5 etap, Tarnobrzeg – Krosno: 1. Norman Vahtra (Cycling Tartu), 2. Jason van Dalen (Metec TKH), 3. Christian Koch (LKT Team Brandenburg)

Klasyfikacja generalna: 1. Norman Vahtra (Cycling Tartu), 2. Patryk Stosz (CCC Development), 3. Jason van Dalen (Metec TKH)

Dariusz Kosma

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio coraz częściej słychać i widać działalność przestępców różnego autoramentu. Pojawiają się złodzieje i niszczyciele. Karczują nie swoje lasy i kradną ścięte brzozy, przywłaszczają inne rzeczy. Na placu osiedla między ulicami Warszawska i Armii Krajowej zrobiono plenerową siłownię. Są tam...
Dla pochodzącego z gminy Iłża, Filipa Nachyły to miał być magiczny wieczór. Los sprawił jednak, że młody mężczyzna nie wrócił do miejsca zamieszkania. Od kilkudziesięciu godzin, 27-latka szukają już nie tylko policjanci, ale również rodzina, przyjaciele oraz najbliżsi. Gdzie...
Druhowie strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej Krajowego Systemy Ratowniczo Gaśniczego z Dziebałtowa, dostarczają harcerkom na leśne obozowisko wodę. Jednorako druhnom potrzeba nieco ponad 300 litrów. Obozowisko Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego, a konkretnie 2 i 4 drużyna  chełmska,  rozbiły...
Grupa RiF zdobyła nagrodę na XIII Festiwalu Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jurorzy docenili nowe wykonanie "Nie zapalaj światła" ,przeboju patronki imprezy. Festiwal Wielki Ogień im. Miry Kubasińskiej, który organizowany jest od ośmiu lat w Ostrowcu Świętokrzyskim...
W niedzielę, 14 lipca odbyły się dwa turniej piłkarskie, organizatorem których było Stowarzyszenie Sportowe Fair Play. Najpierw na koneckim Orliku przy ul. Południowej zmierzyli się zawodnicy poniżej lat 16 w klasycznym tunieju piłkarskim. Najpierw klasyka W tej kategorii najlepsi okazali się chłopcy...

Ostatnio dodane