To był żywioł. Spłonęły budynki, traktor i elektronarzędzia (zdjęcia)

Kilka minut przed godziną 17.00 wzywano strażaków do pożaru zabudowań gospodarczych w Woli Szkuckiej. Najpierw do akcji wkroczyła OSP z Fałkowa kierowana przez dh Grzegorza Zganiacza, a następnie JRG Końskie. 

Starszy kapitan Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP relacjonował nam przebieg akcji ratowniczo gaśniczej, jaką strażacy i druhowie OSP prowadzili  9 lipca br., w Woli Szkuckiej. Gdy dotarli do pożaru  płonęły dwa budynki gospodarcze na dwóch sąsiadujących ze sobą posesjach. Ogień ogarnął budynki w całości i  składowisko drewna na jednej z posesji. Zagrożone były kolejne dwie stodoły stojące w bezpośrednim sąsiedztwie płonących budynków.

Brakowało wody

Pożar gasiły wodą zastępy przybywające do pożaru. Najpierw dwa, potem kilka kolejnych strumieni wody dusiło płomienie. Następne zastępy wodę kierowały na stodoły, by nie dopuścić do zapalenia się. Jeden strumień skierowali na płonący traktor, który stał w zagrożonym miejscu.

W sieci wodociągowej Woli Szkuckiej ciśnienie było niewielkie. Toteż kolejne zastępy OSP dowoziły wodę. Jeden strumień nacierał na ogień, a wodę dostarczała pompa pływająca po zbiorniku  jaki był na jednej z posesji. Po ugaszeniu pożaru strażacy wynosili  z budynków spalone maszyny i narzędzia gospodarcze. Dogaszali je.

Zasłabła kobieta

W trakcie prowadzonych działań około godziny 19.00,  właściciel posesji, gdzie szalał ogień, poinformował kierującego akcją mł. kpt. Krzysztofa Kolektę, że jego 51-letnia teściowa  skarży się na ból w klatce piersiowej. Ponadto ogólnie czuje się fatalnie. Mówił strażakom, że już zawiadomił Zespół Ratownictwa Medycznego. Natychmiast strażacy ratownicy JRG PSP udzielili poszkodowanej kobiecie pomocy. Wsparli ją psychiczne, podali tlen do oddychania, zabezpieczenie przed utratą ciepła. Po dotarciu ZRM   poszkodowana kobieta została przekazana zespołowi ratownictwa, który po jej  przebadaniu podjął decyzję o dostarczeniu  51-latki na Szpitalny Oddział Ratunkowy do Końskich.

Jakie straty?

Spalił lub zniszczył się  budynek gospodarczy, któremu spłonął dach i uszkodziły się ściany. Ogień strawił  piłę spalinową  do drewna, dwie szlifierki kątowe, dwie wiertarki, szlifierkę do gładzi, telewizor. Na  sąsiedniej posesji  spalił się dach i uszkodziły ściany budynku  gospodarczego, spaliła się piła spalinowa do drewna, szlifierka kątowa, kosa spalinowa, prostownik i  traktor zetor K25.

W akcji, która trwała ponad cztery godziny udział brali strażacy JRG Końskie, OSP KSRG Radoszyce, Czermno, Ruda Maleniecka, oraz  OSP:  Fałków, Lipa. Razem – 33 strażaków i druhów strażaków, ZRM i patrol policji.

MARIAN KLUSEK

Fot. OSP KSRG Ruda Maleniecka i PSP Końskie

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze