Czy wirus afrykańskiego pomoru świń trafił do naszego powiatu ?

Na terenie powiatu koneckiego niewiele jest gospodarstw, w którym utrzymywane są świnie. Ale w koneckich lasach dzików jest nie obliczona ilość. Spacerują gdzie chcą. Na drogach dochodzi do kolizji z ich udziałem. Ludzie podróżując mogą przenosić chorobę wirusową jakim jest nieuleczalna choroba afrykański pomór świń.

 

Lekarz weterynarii  Maja Makuch, starszy inspektor  weterynaryjny,(Zespół ds. Zdrowia i Ochrony Zwierząt),  p.o. zastępcy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Końskich mówi nam, że  afrykański pomór świń to niezwykle groźna, nieuleczalna choroba wirusowa świń i dzików. Głównym źródłem wirusa są chore zwierzęta (świnie i dziki). Największa liczba zakażeń świń przypada na okresy letnie od maja do sierpnia. Choroby tej się nie leczy, nie ma również możliwości przeprowadzenia szczepień zabezpieczających zwierzęta przez zarażeniem.

 

Chore zwierzęta padają

Śmiertelność świń i dzików po zakażeniu wynosi blisko  sto procent. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z tym choroba nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem kraju na olbrzymie straty finansowe związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach gdzie zostanie stwierdzona. W takim przypadku muszą zostać zabite zwierzęta z zapowietrzonego stada. Następnie zwłoki utylizowane. Koniecznie trzeba przeprowadzić oczyszczanie i dezynfekcję oraz badania  laboratoryjne. A co ważne ograniczyć  możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju jak i poza jego granice.

 

Zagrożenie ASF

W związku z zagrożeniem ASF  w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych,  należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików,  nie spuszczać psów ze smyczy. Nie przywozić z zagranicy żywności zawierającej produkty pochodzenia zwierzęcego, bo może ona zawierać wirusa ASF. Na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosownie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia. Po powrocie do domu należy starannie wyczyścić i dezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania – należy przestrzegać zasady, że osoba która znalazła padłego dzika, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie  przestrzega lek. wet. Maja Makuch.

 

Potrącony dzik uciekł w las

Ostatnio dość często na koneckich drogach dochodzi do kolizji, wypadków z udziałem  dzików. Wybiegają z lasu, wprost pod nadjeżdżające auta. Czasem zderzają się z samochodem i ranne uciekają w las.Nikt za nimi nie podąża, by ranne zwierzę obserwować co robi. Czy od ran po zderzeniu jeszcze żyje? A jeżeli nie, kto zdecyduje co zrobić z padliną.

W koneckich gminach rolniczych jak Słupia Konecka, Radoszyce, Fałków i Smyków Powiatowy Inspektor Weterynarii przeprowadził z rolnikami, hodowcami trzody chlewnej szkolenia dotyczące ASF. Poznali zasady, których należy przestrzegać by chronić gospodarstwo przez wirusem afrykańskiego pomoru świń. Finalnym tego  elementem jest stan zdrowia świń. Żeby o wszelkich  niepokojących  objawach natychmiast powiadomić lekarza weterynarii.

MARIAN KLUSEK

 

Poprzedni artykułCo nowego?
Następny artykułStrażacy odwiedzają harcerskie obozowiska

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze