Płonące śmieci wciąż dymią. Nie otwierać okien! [NOWE ZDJĘCIA]

Przy płonących hałdach śmieci wciąż pracują strażacy. Najnowsze wiadomości!

Jak już informowaliśmy w Fałkowie płonie jedna hałda odpadów komunalnych. Przy gaszeniu pożaru zmieniając się pracuje 13 jednostek JRG i 11 OSP i KSRG. Od rana strażakami dowodzi st.kpt. Ryszard Stańczak.

W nocy z 19 na 20 lipca br.,  ktoś prawdopodobnie podpalił odpady komunalne, na składowisku, które należy do zakładu Polskich Odpadów Komunalnych. Zakład niebawem będzie produkował różnego rodzaju paliwa i inne rzeczy, do jakich opracowano technologie wykorzystujące odpady jak gumę, drewno, tworzywa sztuczne, itd.  A teraz to wszystko oczekuje na hałdach zrolowane.

Strażacy zmieniają się w akcji

Do jednej z hałd o wymiarach 100 na 80 metrów i 10 metrów wysokości, ktoś podłożył ogień. Od godziny 4,  przy gaszeniu ognia pracowało 68 strażaków i druhów strażaków z powiatu koneckiego, Kielc i Włoszczowy. Potem strażacy i druhowie strażacy zmienili się. Teraz, przed nocą z ogniem walczy 90 strażaków z 13 różnych zastępów w samochodach JRG Końskie,  Włoszczowa i Kielce oraz  11 jednostek druhów OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i z Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu koneckiego.  Dowodzi nimi starszy kapitan Ryszard Stańczak, zastępca komendanta powiatowego PSP Końskie – poinformował nam st. kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP.

Zamykać drzwi

Na stanowisku dowodzenia jest też bryg. Adam Zieliński, dowódca JRG Końskie. Już w kilku miejscach pracuje sprzęt budowlany typu koparki, ładowarki. Rozwalają pogorzelisko,  które strażacy przelewają wodą. Innego sposobu na ugaszenie tego pożaru nie ma.

Smrodliwy dym dopada ludzi  i wdziera się do gardeł. Strażacy proszą mieszkańców, do których dym dociera, żeby zamykali okna w domach. Nie wpuszczać trucizny! Wiatr kołuje dymem w różne strony. To na Fałków, to w stronę Czermna lub Pląskowic.

Około południa do gaszących olbrzymi pożar strażaków przyjechał wójt Fałkowa Henryk Konieczny. Przywiózł im posiłek. – Ludziom musimy dać coś do zjedzenia, żeby nie ostali się bez sił…

Do rana i dłużej

Prawdopodobnie strażacy będą pilnować pogorzeliska do poniedziałku do rana, a może i dłużej. Przy poprzednim pożarze śmietniska, strażacy dozorowali ogień przez miesiąc – mówił nam dh Grzegorz Zganiacz, komendant OSP gminy Fałków.    Do tematu będziemy jeszcze nie raz wracać !

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Szkoła Podstawowa w Miedzierzy ogłosiła zbiórkę na zakup sztandaru. Patronem szkoły został mjr Henryk Dobrzański - „Hubal”. W Szkole Podstawowej w Miedzierzy zakończyła się debata...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze