Stuletnia Stefania Kuleta odznaczona cennym medalem [zdjęcia]

To już kolejne wyróżnienie dla Stefanii Kulety, która w czerwcu obchodziła setne urodziny. Wówczas podczas uroczystego spotkania została mianowana na stopień kapitana Wojska Polskiego. Kilka dni temu od wojewody Agaty Wojtyszek otrzymała cenny medal.

Wojewoda Agata Wojtyszek, w imieniu Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jana Józefa Kasprzyka, wręczyła kapitan Stefanii Kulecie medal w uznaniu wybitnych zasług położonych w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”.

Wojewoda odwiedziła stulatkę w jej domu w Końskich. Był czas nie tylko na życzenia, ale również rozmowy, których głównym tematem była oczywiście Polska. Przypomnijmy, że pani Stefania już od pieszych dni  okupacji niemieckiej, Stefania służyła w konspiracji pod komendą swojego brata kpt. Jana Stoińskiego „Górskiego”, jednego z twórców i komendantów ZWZ.

– Moje życie nie było tak łatwe. Okupacja. Niebezpieczeństwo. Walka o jutro. Walka o niepodległość i o kawałek chleba. Załatwiałam wiele spraw, brat na mnie polegał bardzo. Dokąd  mnie wysłał to wiedział, że niezawodnie będzie to załatwione. Zginął zdradzony przez kolegę i zastrzelony w Końskich w Dzień Wszystkich Świętych – wspominała pani Stefania podczas uroczystości z okazji setnych urodzin.

Przypomnijmy, że Stefania Kuleta dzieciństwo i młodość spędziła w Radoszycach, od kilkudziesięciu lat mieszka w Końskich. Ma siedmioro wnuków, sześcioro prawnuków i  praprawnuka.

Fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na placu przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Stąporkowie rozbłysła tysiącem świateł siedmiometrowa choinka. Pojawił się też długo oczekiwany przez najmłodszych mieszkańców gminy...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze