Nie podpisuj żadnej umowy, jeśli nie masz pewności że dobrze rozumiesz wszystkie zapisy. Pomoże Ci radca prawny

Działania przedsiębiorców reguluje mnóstwo różnorodnych przepisów – zarówno prawa krajowego, jak i międzynarodowego. Dokładne poznanie wszystkich ważnych paragrafów jest dla prowadzących własną działalność wręcz fizycznie niemożliwe. Niestety brak pełnej wiedzy odnośnie obowiązujących aktów może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Zwłaszcza podczas podpisywania kluczowej umowy. W takich sytuacjach warto zwrócić się do specjalizującego się w danej dziedzinie radcy prawnego o opinię.

Terminologia stosowana w poszczególnych zapisach ma kluczowe znaczenie w rozstrzyganiu ewentualnych sporów

Precyzyjna znajomość specjalistycznych, prawniczych pojęć wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, zdobytej w procesie kształcenia. Niezbędne jest również doświadczenie, dzięki któremu zyskuje się bezcenną świadomość aktualnych interpretacji oraz sądowego orzecznictwa. Osoba, która nie posiada odpowiedniego rozeznania w temacie, będzie praktycznie bezbronna wobec tych paragrafów w umowie, które mogą okazać się pod jakimś względem niekorzystne. Dobry radca prawny będzie w stanie w zrozumiały sposób wyjaśnić wszystkie wątpliwości i wskazać najbardziej dyskusyjne punkty. Ustalenie zadowalających każdą stronę warunków kontraktu, bez potencjalnych pułapek, stanowi podstawę do nawiązania dobrej, długofalowej współpracy. Jak tłumaczy nasz ekspert, mecenas Rafał Ptak: nawet w bardzo trudnych przypadkach, kiedy użyte w pierwszej wersji dokumentu sformułowania są niezwykle zawiłe, da się wypracować projekt umowy pozbawiony niekorzystnych rozwiązań.

Kompetentny radca prawny może być skutecznym mediatorem i przełamać impas w trudnych negocjacjach

Potrzeba do tego jedynie autentycznej woli osiągnięcia porozumienia oraz wsparcia fachowców. Prowadzenie rozmów i dyskusji na temat końcowego brzmienia poszczególnych zapisów w umowie to trudne zadanie. Nie znaczy to jednak, że trzeba się godzić na żądania drugiej strony, byle tylko oszczędzić trochę czasu i wreszcie złożyć podpisy. Konsultując kontrakt u radcy prawnego warto poprosić zarówno o zaopiniowanie dokumentów, jak też pomoc podczas dalszych negocjacji. Sporządzenie nowej wersji umowy z pomocą zaufanego specjalisty daje pewność, że od strony formalnej wszystko będzie w porządku. Dbanie o swoje interesy, również poprzez korzystanie z usług doświadczonych prawników, to przejaw dobrze rozumianej zapobiegliwości. Bez tego nie ma mowy o odniesieniu spektakularnego sukcesu w biznesie.

(Materiał partnera)

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze