Przechowuj swoją biżuterię we właściwy sposób i ciesz się jej wyglądem!

Dobra biżuteria może być nieustającym źródłem radości dla każdej kobiety przez wiele lat. Aby jej zadowolenie było pełne, trzeba jednak odpowiednio o nią dbać. Nie tylko wówczas, gdy jest ona w użyciu, ale także wtedy, gdy pomiędzy innymi ozdobami oczekuje na swoją kolej. Przestrzegając prostych zaleceń możemy sprawić, że przez wiele długich lat każdy łańcuszek czy kolczyk będzie nas cieszył takim samym blaskiem, a konieczność jego czyszczenia nadejdzie dużo później.

Chroń swoje ozdoby przed… powietrzem!

Kolejne tysiąclecia, a zwłaszcza ostatnie wieki działalności człowieka odcisnęły na stanie środowiska naturalnego niezaprzeczalne piętno. Nie trzeba popadać w tony przesadne i alarmistyczne, faktem jednak jest, że skład powietrza bywa rzeczą problematyczną. Jednym z tego przejawów są tlenki siarki, obecne w nim także tam, gdzie nie borykamy się ze szczególnymi zanieczyszczeniami. To właśnie one, a nie, jak wielu mylnie sądzi, tlen, są winowajcą tego, że nasze srebrne ozdoby, w tym wszelkiego typu biżuteria, z czasem pokrywają się charakterystycznym osadem. Proces ten może przebiegać z różną szybkością. Dawniej, gdy stopień uprzemysłowienia gospodarki był znikomy, posiadacze srebrnych wyrobów nie musieli się z nim zmagać tak jak my, zwłaszcza tam, gdzie jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Jest on jednak całkowicie naturalny i w żaden sposób nie świadczy źle o jakości dotyczących go przedmiotów.

Aby go spowolnić, musimy rzecz jasna ograniczyć do minimum czas, w jakim są one narażone na wspomniany już czynnik. Dlatego tak ważne jest ich przechowywanie. Szkatułka na biżuterię, jakich szeroki wybór można znaleźć np. w sklepie Srebropol, to obowiązkowe wyposażenie każdej miłośniczki kunsztownych ozdób.

Umiejętne przechowywanie to satysfakcja przez lata

Zanieczyszczone tlenkami siarki powietrze to oczywiście nie jedyny nasz przeciwnik zdolny sprawić, że posiadana przez nas biżuteria, zarówno srebrna, jak i złota, będzie w krótkim czasie wymagać czyszczenia lub innej renowacji. Nie warto narażać jej także na zbyt długie oddziaływanie światła słonecznego (potrafi ono pozbawiać niepowtarzalnego blasku niejeden minerał) i wilgoci. Nie pozostawiajmy jej więc np. łazience, szkatułki powinny zaś spoczywać w suchych pomieszczeniach. W przypadku dużej liczby ozdób – a tych przecież nigdy za mało – warto dbać także o porządek i dostateczną ilość miejsca, aby nie groziły im uszkodzenia mechaniczne, przede wszystkim w postaci zarysowań.

Na biżuterię czyha też po prostu nasze niedbalstwo. Komu nie zdarzyło się zgubić takiego czy innego, często cennego, a nierzadko ulubionego niezależnie od tego drobiazgu? Nawyk natychmiastowego chowania go do szkatułki to najlepsze zabezpieczenie. Mimo największej nawet przezorności, konieczność dokonania pewnych prac konserwacyjnych, na czele z czyszczeniem srebra, w pewnym momencie – choć dużo później – przyjdzie tak czy inaczej. Wówczas warto jedynie zadbać o to, by zastosowane zostały odpowiednie metody.

(materiał partnerski)

Dodaj komentarz

Wiadomości

Mikołaj w remizie u dzieci z Wąsosza

Jak co roku Mikołaj z workiem prezentów dotarł do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszu. Rozdał dzieciom niespodzianki. Zaś druhny i druhowie strażacy zorganizowali...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na placu przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Stąporkowie rozbłysła tysiącem świateł siedmiometrowa choinka. Pojawił się też długo oczekiwany przez najmłodszych mieszkańców gminy...
Jak co roku Mikołaj z workiem prezentów dotarł do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszu. Rozdał dzieciom niespodzianki. Zaś druhny i druhowie strażacy zorganizowali...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze