Dziewięć dekad służą „Bogu na chwalę, ludziom na pożytek” (Dużo zdjęć)

W Pomorzanach 90 lat temu zorganizowano Straż Ogniową. Inspiratorem był Jan Karbownik. Ludzie żyli i pracowali w trudnych czasach i warunkach, a jednak zdecydowali się na bezinteresowną służbę dla innych ludzi. W minioną sobotę, 3 sierpnia, w Pomorzanach świętowano ten znaczący jubileusz.

Na plac przed strażnicę wkroczył pododdział złożony z druhów strażaków wszystkich OSP gminy Końskie prowadzony przez dowódcę dh Mateusza Bednarczyka. Ze sztandarem OSP Pomorzany: Mariusz Karbownik, Michał Bednarczyk i Piotr Górski.

Świętowanie 90-lecia OSP Pomorzany rozpoczęła msza święta  koncelebrowana, którą na placu strażnicy odprawili ks. Stanisław Rożej, proboszcz parafii Kazanów, ks.Marek Maciążek, kapelan koneckich strażaków i ks. Marek Adamus, wikariusz Kazanowa. Okolicznościową homilię wygłosił ks.Marek Maciążek, kapelan strażaków. Mówił o ciężkiej, momentami heroicznej roli i służbie druhów na rzecz innych ludzi. Druh Jan Chrabąszcz, prezes OSP  Pomorzany wraz ze zgromadzonymi  strażakami odmówił modlitwę adresowaną do świętego Floriana. 

Powitanie

Po zakończeniu mszy świętej, dalszy ciąg  uroczystości po przegrupowania pododdziału  prowadził dh brygadier Tadeusz Nowakowski, członek władz powiatowych i wojewódzkich ZOSP RP. Jak zawsze z zadania wywiązał się znakomicie. Przy dźwiękach hymnu strażaków ochotników, poczet flagowy  w składzie: dh Tadeusz Turalski, dh Witold Bednarczyk i dh Jerzy Kołodziejczyk wciągnął na maszt flagę Związku OSP. Na uroczystość przybyli:  dh Mirosław Pawlak, prezes ZW ZOSP w Kielcach, Wiktor Kowalski, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego,  Grzegorz Piec, starosta konecki, Łuksza Kubka, wiceprzew.RP, Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, burmistrzowie koneccy, st. kpt.Robert Pałosz, z KP PSP Końskie, dh Wiesław Basiak, Katarzyna i Dariusz Ogonowscy, dh Władysław Chrabąszcz, najstarszy, bo 97-letni strażak z Pomorzan,  prezesi i naczelnicy OSP  gminy Końskie, i oczywiście mieszkańcy, sympatycy strażackiej braci.

Jak w Pomorzanach straż powołano

Druhna Paulina Chrabąszcz przedstawiła zgromadzonym historię tworzenia i działania straży ogniowej. Jednostka Straży Ogniowej  formalnie powstała w kwietniu 1929 roku. Założycielami byli: Jan Karbownik, Stanisław Bednarczyk, Bronisław Kania, Józef Łazowski, Stanisław Kucharczyk, Józef Kania, Feliks Kołodziejczyk, Jan Kania, Antoni Karbownik i Stefan Karbownik. Pierwszy zarząd powołano w składzie: Franciszek Gasiński, prezes, kierownik szkoły powszechnej w Sierosławicach, Jan Karbownik, naczelnik, Stanisław Kucharczyk, zastępca, Józef Łazowski, sekretarz,  Stanisław Bednarczyk, skarbnik i  Józef Kania, gospodarz. Władze  jednostki  były, strażacy się znaleźli, więc należało   zaopatrzyć się w sprzęt gaśniczy. I na początek dysponowano 4 bosakami, 4 tłumnicami, 2 drabinami. Z inspektoratu w Końskich  zastęp uzyskał ręczną sikawkę. Służyła przez 30 lat. Dziś zajmuje miejsce w kąciku historycznym.

Pieniądze, pieniądze

Jak to zwykle bywa, wiele rzeczy można by zrobić, gdyby nie brak funduszy. Strażacy z Pomorzan zorganizowali loterię. Prowadzono ją w Kazanowie, w  odpust św.Antoniego, czyli 13 czerwca 1931 roku. Dochody przekroczyły marzenia. Zatem od razu z tych pieniędzy zaczęli finansować budowanie remizy. W następnym roku była gotowa. Sala o powierzchni 60 metrów kwadratowych była dla strażaków salonem pałacowym. Wykorzystywano ją na zebrania, szkolenia. Cała wieś korzystała. Druhowie gaszą pożary. W czasie okupacji niemieckiej musieli być na ciągłym dyżurze, żeby nie zostać wywiezionym na przymusowe roboty do Niemiec.

Nowe rozdanie

Po zakończeniu wojny, w marcu 1945 roku wybrano nowy zarząd.  Organizuje zabawy, by mieć pieniądze na działalność. Do gaszenia pożarów gnają końmi i czasem traktorem, na którego przyczepie  znajduje się sprzęt. Dopiero w 1967 roku otrzymali motopompę. Następną motopompę i strażacki wóz konny otrzymali w …1979 roku. Powstała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Wiosną 1986 roku strażacy zdecydowali o rozbudowie remizy. Rozebrali starą i wznosili nowy budynek. Od 1988 do 1992 roku roboty zamarły. Dopiero w 1992 roku powołano społeczny komitet budowy. W tym też roku gasili wiele pożarów, które nawiedzały okolicę. Ciągnik wlókł przyczepę z beczkami i sprzętem. Przez tydzień strażaków nie było w domach. Jeździli od pożaru, do pożaru. W 1994 roku budowę remizy sfinalizowano. W 2008 roku jednostka otrzymała samochód  ratowniczo-gaśniczy, żuk. I nadal im służy, jeździ do pożarów. A w tegoroczne święto strażaków, w Kielcach otwierał defiladę samochodów. Druhowie dorobili się wysokowydajnej pompy. W 2011 roku, społeczność funduje strażakom sztandar, który został odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”. 

Pod nowym zarządem

Druhowie w Pomorzanach  pracują pod nowym zarządem: Jan Chrabąsz, prezes, Łukasz Chrabąszcz, wiceprezes, naczelnik, Krzysztof Górski, wiceprezes,  Małgorzata Wasilewska, sekretarz, Witold Bednarczyk, skarbnik, Jarosław Kaczmarek, zastępca naczelnika i Magdalena Karbownik, gospodarz. W takim składzie zarząd przygotował uroczyste świętowanie 90 –lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pomorzanach.

Druh Jan Chrabąszcz, prezes powiedział zgromadzonym, że 90-lecie, to zaszczytny jubileusz i szczególna uroczystość, na którą swą postawą i zaangażowaniem  pracowało  wiele pokoleń naszych druhów i mieszkańców Pomorzan. Zawsze jesteśmy wierni hasłu  „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Poprzednicy wypełniali, my kontynuujemy służbę niosąc pomoc i ratunek potrzebującym  podczas pożarów i innych zdarzeń. O każdej porze dnia i nocy.

Strażacki „Oskar”

Ksiądz Stanisław Rożej i ks. Marek Maciążek poświęcili  figurkę św.Floriana, którą umieszczono w niszy ściany frontowej. Nieco niżej, tablicą upamiętniająca 90-lecie OSP. Odsłonili ją:  Krystyna Bednarczyk, Władysław Chrabąszcz, Ryszard Bednarczyk, Krzysztof Górski i Jan Chrabąszcz. Zasłużeni  w strażackiej służbie i bezinteresownym działaniu otrzymali odznaczenia. „Złoty znak związku” otrzymał dh Krzysztof Górski.

Medale „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali druhowie – złoty medal: Michał Bednarczyk, Piotr Górski, Paweł Gierczyński; srebrny medal – Łukasz Chrabąszcz; brązowy – Karol Bednarczyk, Przemysław Natkański; odznakę „Wzorowy Strażak” – Tomasz Górski. Druhów odznaczali:  dh Mirosław Pawlak, prezes ZW ZOSP RO, dh Krzysztof Obratański, dh Tadeusz Nowakowski, dh Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński, dh Wiesław Basiak, st.kpt.Robert Pałosz. Sponsorów OSP Pomorzany i ludzi dobrej woli  uhonorowano statuetkami popularnie zwanymi „Strażackimi Oskarami” – błyszcząca  figurka strażaka trzymającego prądownicę. Na podstawie figurki wypisane jest  nazwisko darczyńcy.  Wdowy po strażakach: Krystyna Bednarczyk, Stanisława Chrabąszcz, Joanna Chrabąszcz, Genowefa Czech, Maria Kucharczyk i Józefa Świadek otrzymały pisemne  podziękowania i suweniry, które wręczał Jan Chrabąszcz, prezes OSP. Potem szefowie wszystkich OSP gminy Końskie przekazali  prezenty „jubilatce”, a Od OSP Pomorzany otrzymali podziękowania za współpracę, za pomoc w wykonywaniu zadań. Prezes ZG ZOSP Krzysztof Obratański uhonorował zasłużonych strażaków grawertonami.

Na zakończenie goście składali jubilatce pełne serdeczności życzenia.

Świętowanie  zakończył wspólny posiłek.

Uczestnicy 90 -lecia OSP Pomorzany

Na maszt powędrowała flaga ZOSP

Goście jubileuszowego spotkania

Przemarsz pododdziału

Po mysz świętej księża poświęcili figurkę i tablicę pamiątkową

Historię jednostki czyta dh Paulina Chrabąszcz

„Złoty Znak Związku” otrzymał dh Krzysztof Górski

Gratulacje zapisane w grawertonie otrzymał 97-letni dh Władysław Chrabąszcz

Na uroczystości pododdział ze sztandarem OSP Pomorzany

Dh Jan Chrabąszcz, prezes OSP

Wdowy otrzymają listy – podziękowania

Druhowie otrzymali grawertony od ZG ZOSP

Udekorowani medalami

Oskary rozdane

Wzorowi strażacy

Prezesi i naczelnicy koneckich jednostek OSP

MARIAN KLUSEK

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Wiadomości

Zapomnieli o znaku STOP?

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...
  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na oświetlonych ulicach zderzają się samochody, bo niektórzy kierowcy nie przestrzegają przepisów. Nie zatrzymują się przed znakiem STOP. W efekcie trzeba będzie klepać połamane...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze