Co strażacy robili w fałkowskim kościele? [zdjęcia]

W kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Fałkowie strażacy przeprowadzili ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze, gdzie musieli ugasić pozorowany pożar i ewakuować poszkodowanego.

Po mszy świętej, w zakrystii kościoła dochodzi do pożaru w wyniku zwarcia w instalacji elektrycznej w szafie sterującej ogrzewaniem. Pożar zauważył kościelny. Próbuje go stłumić podręczną gaśnicą. Niestety, nieskutecznie, a na dodatek podczas gaszenia zostaje porażony prądem i traci przytomność. Ktoś postronny powiadamia służby ratownicze.

 

Akcja gaśnicza

Do akcji ratowniczo gaśniczej wkraczają: JRG Końskie, druhowie  OSP Fałków, OSP KSRG Czermno i OSP KSRG Ruda Maleniecka oraz patrol policji. Kierujący działaniami ratowniczymi zbierał informacje o sytuacji i osobie, która znajduje się w płonącym kościele. Nakazuje odłączyć zasilanie elektryczne obiektu, powiadamia Zespół Ratownictwa Medycznego i pogotowie energetyczne.

Z uwagi na płomienie, które wydobywają się poprzez okna kościoła, dowodzący akcją poleca skierować jeden strumień wody na ogień przez okno. Wprowadza do kościoła rotę z drugim wężem.  Ratownicy prowadzą działania gaśnicze i przeszukują wewnątrz. Znaleźli poszkodowanego. To 35-letni, mężczyzna. Nieco podtruł  się gazami pożarowymi i jest nieprzytomny. Ma oparzoną lewą dłoń.  Strażacy wynieśli go na zewnątrz. Przybywa ZRM.

Ratownicy docierają do źródła pożaru i skutecznie go gaszą. Spalone wyposażenie kościoła  wynoszą na zewnątrz i przelewają wodą. Kierujący akcją sprawdza kamerą termowizyjną pogorzelisko. Nie stwierdził podwyższonych wartości temperatury. Zakończono akcję –relacjonował nam działania st.kpt.Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP.

 

Podsumowanie

Po zakończeniu akcji omówiono działania strażaków. Podkreślano, że należało dochować wszelkich zapisów scenariusza i planowanych działań. Strażacy ochotnicy oraz ratownicy JRG poznali kolejny obiekt, w którym może przyjść im działać podczas prawdziwej akcji pożarowej.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Mikołaj w remizie u dzieci z Wąsosza

Jak co roku Mikołaj z workiem prezentów dotarł do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszu. Rozdał dzieciom niespodzianki. Zaś druhny i druhowie strażacy zorganizowali...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na placu przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Stąporkowie rozbłysła tysiącem świateł siedmiometrowa choinka. Pojawił się też długo oczekiwany przez najmłodszych mieszkańców gminy...
Jak co roku Mikołaj z workiem prezentów dotarł do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąsoszu. Rozdał dzieciom niespodzianki. Zaś druhny i druhowie strażacy zorganizowali...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze