75 lat od potyczki z Niemcami w Trawnikach. Mieszkańcy pamiętali o tym ważnym wydarzeniu [zdjęcia]

W sobotę przed pomnikiem w Trawnikach wspominano partyzantów Antoniego Hedy „Szarego”, którzy dokładnie 75 lat temu w tym miejscu stoczyli potyczkę z Niemcami.

Trawniki to niewielka miejscowość w gminie Smyków, w której co roku w pierwszą sobotę września spotkają się propagatorzy działań Antoniego Hedy „Szarego”. W tym roku minęło 75 lat lata od potyczki stoczonej z Niemcami przez 3 pp. Legionów AK pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”. O tym wydarzeniu przypomina pomnik ustawiony na skraju lasu,  na końcu wsi Trawniki. W sobotnie popołudnie w Trawnikach modlono się podczas uroczystej mszy świętej odprawionej przez ks. Zbigniewa Kołtona.

Jak co roku do gminy Smyków zjechały delegacje osób zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy AK-Środowisko „Szaraków” ze Skarżyska Kamiennej i Starachowic, Batalionie Mniowskim Polskich Drużyn Strzeleckich im. I Kompanii Kadrowej Marszałka Józefa Piłsudskiego z dowódcą płk Jerzym Makuchem.

Uroczystość miała szczególny charakter dzięki obecności wojskowych jak i wielu pocztów sztandarowych oraz harcerzy.  Głównym punktem spotkania była msza święta i modlitwa w intencji Ojczyzny oraz ofiar II wojny światowej. Po jej zakończeniu delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Wśród reprezentacji byli m.in. samorządowcy z wójtem Jarosławem Pawelcem, starostą Grzegorzem Piecem, ale również dyrektorzy szkół Beata Janiszewska z Miedzierzy oraz Anna Cholewińska z Królewca.

W okolicznościowym programie artystycznym wystąpili uczniowie obu szkół, a wydarzenia sprzed lat przypomniał historyk Marian Wikiera. Z racji obchodzonego wówczas Narodowego Czytania fragment noweli „Rozdzióbią nas kruki, wrony” przeczytała poetka Agnieszka Czarnecka. Wszystko w ramach działań Gminnej Biblioteki w Smykowie. Po uroczystościach można było zobaczyć okolicznościową wystawę przygotowaną przez Sylwię Mogielską i Marcelinę Adach pod kierunkiem Jana Krawczyka z Muzeum Ludowego w Adamowie.

Na zakończenie tradycyjnie już na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez mieszkańców sołectwa wraz z sołtysem Tomaszem Opalą.

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W Komendzie Powiatowej PSP w Końskich, odbyła się narada podsumowująca działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu koneckiego w roku 2019. Gospodarzem spotkania był bryg. Grzegorz Zieliński, komendant...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze