80 lat po walkach w Rudzie Malenieckiej. Ulewny deszcz zmusił organizatorów do zmian w programie uroczystości [zdjęcia]

Pogoda pokrzyżowała plany organizatorom uroczystości z okazji 80. rocznicy walk nad rzeką Czarną w Rudzie Malenieckiej. Nie było wydarzenia pod upamiętniającym potyczkę obeliskiem, ani koncertu Orkiestry Dętej OSP Kłomnice. Msza święta została odprawiona w miejscowym kościele, po tuż po niej delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

6 września minęło 80 lat od walk nad rzeką Czarną w Rudzie Malenieckiej. Była to jedna z pierwszych potyczek II wojny światowej na terenie powiatu koneckiego. Początkowo uroczystości planowano, jak co roku, przed obeliskiem upamiętniającym te wydarzenia. Ulewny deszcz spowodował, że zostały one odwołane, a mszę świętą przeniesiono do kościoła św. Judy Tadeusza w Rudzie Malenieckiej. Mszę koncelebrowali ks. proboszcz Paweł Węgrzynowski oraz ks. kanonik Marian Strzałkowski, który wygłosił kazanie.

Poczty sztandarowe wystawiły jednostki OSP z Rudy Malenieckiej i Lipy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Rudzie Malenieckiej oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z Radoszyc. We mszy uczestniczyli także strażacy-ochotnicy z jednostek w Dębie, Kołońcu i Młotkowicach oraz harcerze z 33 Konecka Drużyna Starszoharcerska Iskra.

Po zakończeniu modlitwy przed ołtarzem zaprezentowano program patriotyczny w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły przygotowany pod kierunkiem nauczycielek: Doroty Fijołek i Małgorzaty Wydry. Później już wójt Leszek Kuca zaprosił delegacje do przejścia pod obelisk. Tam zostały złożone wieńce i zapalono znicze. Gościem wydarzenia była posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Delegacje reprezentowały Samorząd Gminy Ruda Maleniecka (wójt Leszek Kuca, wicewojt Piotr Piec, przewodniczący Rady Gminy Piotr Tarasiński), Zespół Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej (dyrektor Urszula Piwowarczyk),  Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (Tadeusz Leszczyński i Sławomir Staciwa), Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin (Jan Krogulec)., Radę Powiatu Koneckiego (Robert Plech, Wojciech Owczarek), Prawo i Sprawiedliwość powiatu koneckiego (Jerzy Kowalski, Jan Baliński), sołectwo Dęba (sołtys Beata Milewicz).

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W Komendzie Powiatowej PSP w Końskich, odbyła się narada podsumowująca działalność jednostek ochrony przeciwpożarowej powiatu koneckiego w roku 2019. Gospodarzem spotkania był bryg. Grzegorz Zieliński, komendant...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze