KGW „Osiemnastki +” rozpoczęły działalność

Koło Gospodyń Wiejskich „Osiemnastki +” uroczyście rozpoczęły działalność od festynu rodzinnego jaki zorganizowały w minioną sobotę, przed świetlicą wiejską. KGW zrzesza 63 panie i dwóch panów. W planach mają prowadzenie różnych zajęć poczynając od kultury, przez rękodzieło, turystykę, itd.

W minioną sobotę 14 września br.,  przed świetlicą wiejską, notabene budynkiem  dawnej Szkoły Powszechnej wzniesionym w okresie 20-lecia międzywojennego, gromadzą się ludzie, mieszkańcy Czarnej i Czarnieckiej Góry.

Zajmują miejsca siedzące na rozstawionych ławkach, krzesłach. Przyjechała Ochotnicza Straż Pożarna z Czarnej, tak na wszelki wypadek, gdyby się coś niekorzystnego dziać miało. Za samochodem strażackim Małgorzata Woźniak z Czarnej wystawiła stoisko ze swoim artystycznym rękodziełem. Z zawodu jest technikiem odlewnikiem, ale odlewnie popadały, więc robi dekupaż, delikatne kolczyki, miniaturowe witraże. Obok Barbara Krawczyk również demonstruje swoje dzieła – wyszywane obrusy. To tylko dwa z wielu stoisk, na których członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Osemnastki +” prezentują swoje dokonania w tym dla nich świątecznym dniu.

Goście, goście

Zgromadzonych mieszkańców  i członków KGW „18+” witają Małgorzata Opara, zastępująca sołtysa Czarnej i Jakub Dajczer, sołtys Czarnieckiej Góry. Potem mikrofon przejmuje Mirosława Krzystek, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Osiemnastki +”. Zaś kamerę filmową ujmuje Urszula Pater, wiceprzewodnicząca koła i rejestruje,  to co się w tym ważnym dla Czarnej i Czarnieckiej Góry momencie zieje. A dzieje się dużo, bo  trwają powitania gości. Przybył z województwa  Tomasz Kuśmierek, prezes Agencji Rolnej i Modernizacji Rolnictwa, który finansami wspiera działalność takich organizacji jak KGW. Z koneckiego oddziału ARIMR  przybyła Marlena Basiak. Starosta konecki nie mógł dotrzeć, więc przyjechał Wiesław Skowron, wicestarosta.  Są również Łuksz Kłys – sekretarz UM i Jacek Kołodziej, przewodniczący Rady Miasta Stąporków, a ponadto wielu znamienitych gości  z księdzem Sławomirem Grochalą proboszczem parafii Czarna, Donata Mrowiec, opiekunka świetlic sołeckich i Paulina Potocka radna z Czarnieckiej Góry.

Strzał szampanem

Dla KGW „Osiemnastki +” to są ważni goście, jak i wszyscy inni, którzy dziś pojawili się na placu przed świetlicą. Trzeba dodać, że budynek dawnej szkoły został gruntownie wyremontowany. Wnętrza błyszczą nowymi płytkami ceramicznymi, pachną farbą. Budynek z zewnątrz jest ocieplony styropianem, przysłonięty tynkiem. Teraz czeka na malowanie.

– Ale  jest gdzie się spotkać, popracować dla wspólnego dobra – podkreślają moje rozmówczynie, Aleksandra Werens i Teresa Młodawska, członkinie „Osiemnastki+”.

Strzelają korki szampanów i każdy z przybyłych smakuje go po łyczku. Panie w kuchni przygotowują rarytasy do konsumpcji. Oprócz dań obiadowych jak bigos, zalewajka, barszcz, chleb ze smalcem są przewspaniałe słodkie przekąski, jak rogaliki, ciasta i ciasteczka, napoje na życzenie.  Oj napracowały się członkinie KGW „Osiemnastki +” , napracowały by nikt głodny z tej imprezy nie wyszedł.

Na boisku  z głośników płyną taneczne kawałki disco polo. Później na środku placu stają akordeonista i skrzypek. Tną kawałki od ucha, panie śpiewają. Zapada zmrok i impreza dobiega końca. Jeszcze tylko panie i panowie ustawiają się do rodzinnej fotografii. I do spotkania, do zobaczenia na zebraniu roboczym.

Na rozpoczęcie działalności prezes ARIMR otrzymał obraz, a przewodnicząca KGW kwiaty

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Michał Trojanowski, student z Końskich, przeszedł eliminacje do "Szansy na sukces", popularnego programu muzycznego TVP.  Zapytaliśmy Michała o jego refleksje związane z występem przed kamerą, a niebawem...
Wczoraj policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego dotarli do lokali w Chmielniku...
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, to akcja która skierowana jest do wszystkich. Poświęcając niewiele własnego czasu, można przypomnieć bądź zapoznać się z praktycznymi ćwiczeniami, ratującymi...
15 października o godz 11.00 w Przedszkolu w Smykowie odbyła się próbna ewakuacja. W ewakuacji brały udział dzieci obecne w tym dniu w przedszkolu, nauczyciele...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze