Na tej inwestycji skorzystają i pacjenci, i lekarze [zdjęcia]

W miniony wtorek oficjalnie, po gruntownym remoncie, oddano do użytku Szpitalny Oddział Ratunkowy w koneckim szpitalu. Projekt wart niemal 4 miliony złotych został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z pieniędzy unijnych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia.

W skład Działu Ratownictwa Medycznego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Łukasza w Końskich wchodzą Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz Zespół Transportu Sanitarnego.

Co to jest SOR?

W Szpitalnym Oddziale Ratunkowym udzielana jest pomoc ambulatoryjna oraz hospitalizowani pacjenci we wszystkich stanach zagrożenia życia, po urazach, zatruciach i wypadkach. Wykonywane są chirurgiczne i ortopedyczne opracowania ran, zakładane opatrunki gipsowe. Dzięki uzyskanej akredytacji, na Oddziale prowadzone są szkolenia specjalizacyjne lekarzy z Medycyny Ratunkowej. Izba Przyjęć dokonuje zapisów pacjentów kierowanych w trybie planowym na hospitalizacje.

W samo południe

Umowa dotycząca dofinansowania inwestycji została podpisana w połowie listopada 2017 r. Stosowny dokument sygnowali dr n. med. Wojciecha Przybylski, dyrektor szpitala w Końskich i Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia.

Uroczyste otwarcie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego po modernizacji odbyło się 17 września, w samo południe. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Krzysztof Ołownia, wicedyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, Wiesław Skowron, wicestarosta konecki, Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Koneckiego, a także Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz Końskich i włodarze innych jednostek leczniczych.

Gruntowny remont i wymiana sprzętu

O projekcie opowiadali dyrektor koneckiego szpitala Wojciech Przybylski oraz lek. med. Marek Chałubiński, kierownik SOR. Dzięki remontowi konecki SOR zyskał bardzo wiele. Między innymi: wykonano parking na 33 stanowiska wraz z odwodnieniem, wyremontowano konstrukcje podjazdu dla karetek, ogrodzenie lądowiska dla śmigłowców, czy windę zewnętrzną dla osób niepełnosprawnych. Zakupiono i zainstalowano także nowy sprzęt, bo poprzedni miał już ponad 10 lat.

– W stanie zagrożenia życia, intensywnej terapii był to przestarzały sprzęt. W związku z tym wymieniliśmy wszystko: respiratory, kardiomonitory, stacje kontroli parametrów życiowych pacjenta, rentgen na cyfrowy – wymienia dyrektor Wojciech Przybylski.

– Nasza placówka pełni rolę nie tylko szpitala powiatowego, ale regionalnego. Mamy 21 oddziałów, w tym około 16 oddziałów specjalistycznych. Szpital konecki musi być szpitalem wielospecjalistycznym, bo powiat jest zbyt mały dla tego szpitala, a ten szpital jest zbyt duży dla powiatu – dodał dyrektor Przybylski.

Historia i nowoczesność

Po części oficjalnej i uroczystym przecięciu wstęgi, lek. med. Marek Chałubiński, kierownik SOR, oprowadził zaproszonych gości po salach, w których zainstalowano nowy sprzęt. To naprawdę robi wrażenie!

Potem w sali konferencyjnej szpitala dyrektor Przybylski wygłosił prelekcję na temat historii SOR-u i dotychczasowych inwestycji.

Zakres inwestycji

Całkowity koszt projektu wyniósł 3.936.643,45 zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia to 2.908.071,34 zł. W ramach zadania wykonano roboty budowlane za kwotę 1.346.322,51 zł. i zakupiono sprzęt medyczny za kwotę 2.544.192,59 zł.

Wykaz zakupów zawiera 84 pozycje sprzętu medycznego i 8 pozycji wyposażenia.

Roboty budowlane to:

– parking na 33 stanowiska wraz z odwodnieniem 245.695,04 zł

– przebudowa punktu Przyjęć-Rejestracji 105.928,07 zł

– ogrodzenie lądowiska dla śmigłowców 78.664,38 zł

– malowanie wnętrza SOR 56.880,15 zł

– remont konstrukcji podjazdu dla karetek 565.849,07 zł

– budowa windy zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych wraz z odwodnieniem szybu 293.305,80

Roboty budowlane wykonała firma z Wielkiej Wsi, gmina Stąporków

Tekst i zdjęcia: Dariusz Kosma

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Michał Trojanowski, student z Końskich, przeszedł eliminacje do "Szansy na sukces", popularnego programu muzycznego TVP.  Zapytaliśmy Michała o jego refleksje związane z występem przed kamerą, a niebawem...
Wczoraj policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego dotarli do lokali w Chmielniku...
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, to akcja która skierowana jest do wszystkich. Poświęcając niewiele własnego czasu, można przypomnieć bądź zapoznać się z praktycznymi ćwiczeniami, ratującymi...
15 października o godz 11.00 w Przedszkolu w Smykowie odbyła się próbna ewakuacja. W ewakuacji brały udział dzieci obecne w tym dniu w przedszkolu, nauczyciele...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze