Była stara biblioteka, powstało nowoczesne Gminne Centrum Kultury

Gminne Centrum Kultury w Rudzie Malenieckiej od marca otworzyło podwoje dla wszystkich mieszkańców gminy. Placówka powstała dzięki unijnym środkom w miejscu, gdzie od lat mieściła się biblioteka.

Tak prezentowała się stara biblioteka, która została wyburzona.

Na Gminne Centrum Kultury w gminie Ruda Maleniecka czekano od lat. Na placu obok Urzędu Gminy w stuletnim budynku mieściła się biblioteka, która była niewielkim i bardzo skromnym kulturalnym sercem gminy. Naturalne stało się więc dążenie do utworzenia centrum z prawdziwego zdarzenia, gdzie nie tylko będzie można wypożyczyć książki ale też wziąć udział w ciekawych kulturalnych wydarzeniach.

W stronę mieszkańców

Szansą na realizację tych planów okazał się projekt: „Przebudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu publicznej infrastruktury kulturalnej w miejscowości Ruda Maleniecka”, na który gmina Ruda Maleniecka pozyskała unijne pieniądze. Inwestycja miała na celu rozszerzenie oferty kulturalnej skierowanej w stronę mieszkańców, zarówno tych najmłodszych jak i dorosłych.

Nowa biblioteka robi duże wrażenie.

Trudno konkurować

– Budowa nowej placówki kulturalnej w Rudzie Malenieckiej to inwestycja oczekiwana od lat przez naszych mieszkańców. Koszt jej realizacji był jednak zbyt duży, aby zrealizować go wyłącznie z budżetu gminy. Szukaliśmy różnych, zewnętrznych źródeł dofinansowania – mówi wójt Leszek Kuca. – Po wielu staraniach w 2017 roku otrzymaliśmy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego dofinansowanie na realizację tej ważnej inwestycji. W miejscu wiekowego budynku powstał nowoczesny obiekt, który będzie służył naszym mieszkańcom i turystom. Wierzę, że dzięki inwestycji budynek będzie nie tylko wizytówką miejscowości, ale także miejscem spotkań przyczyniającym się do rozwoju kultury i integracji społeczności – zaznacza włodarz.

Dwie kondygnacje

Nowe Gminne Centrum Kultury składa się z parteru i piętra. Znajduje się tu nowoczesna biblioteka połączona z czytelnią, sala komputerowa, a na górze sala konferencyjna. To tu odbywają się posiedzenia Rady Gminy, z powodzeniem sala może również służyć na kameralne wydarzenia kulturalne. O tym, że świetnie do tego się nadaje mogli się już przekonać goście otwarcia Gminnego Centrum Kultury, kiedy to taneczny popis swoich umiejętności dały dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Malenieckiej.

W planach

Warto pamiętać, że budynek został zaprojektowany tak, aby uwzględniały potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Realizacja projektu ma wpłynąć na zwiększenie dostępu do kultury osób, które do tej pory ze względu choćby na znaczne oddalenie od kulturalnych ośrodków nie mogą korzystać z pełnej oferty. W planach działalności placówki są warsztaty, koncerty, spotkania oraz ciekawe zajęcia zarówno dla młodszych jak i starszych mieszkańców gminy Ruda Maleniecka.

W liczbach

Wartość projektu wyniosła ponad 1 mln złotych. Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości prawie 500 tys. złotych. Do kosztów objętych dofinansowaniem zaliczały się koszty związane z opracowaniem dokumentacji projektowej, roboty budowlane, nadzór inwestorski oraz promocja projektu.

Fundusze unijne zmieniają oblicze naszych gmin. Znakomitym przykładem tego jest Ruda Maleniecka, gdzie stuletni, skromny budynek biblioteki przekształcił się w nowoczesne centrum kultury – mówi Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. – To nie tylko inwestycja w gminną infrastrukturę, ale przede wszystkim w społeczność lokalną. Mieszkańcy mogą tu rozwijać swoje pasje, integrować się czy uczestniczyć w ciekawych przedsięwzięciach kulturalnych.
Artykuł jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Kradną i wpadną

Na koneckim bazarze złodziejka ukradła spódnice. W Koziej Woli złodziej wyniósł ze sklepu sześciopak piw. A w Gowarczowie ktoś ukradł narzędzia i części maszyn...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na koneckim bazarze złodziejka ukradła spódnice. W Koziej Woli złodziej wyniósł ze sklepu sześciopak piw. A w Gowarczowie ktoś ukradł narzędzia i części maszyn...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze