Pożar w hali przerobu odpadów komunalnych

W hali przerobu odpadów komunalnych na terenie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów, przy ulicy ul. Spacerowej w Końskich, wybuchł pożar. Ogień powstał od zwarcia w instalacji elektrycznej rozdrabniarki.

Około godziny 9, tuż po wybuchu pożaru kierownik zakładu zarządza ewakuację ludzi z obiektu. Od razu  o zaistniałej sytuacji, pożarze w zakładzie informuje służby ratownicze. Z pracownikami próbuje ogień ugasić  przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Niestety, próba okazuje się nieskuteczna. Ogień atakuje sąsiednie maszyny,  a następnie przenosi się na zlokalizowaną w sąsiedztwie pryzmę odpadów.

Przybywają ratownicy

W trakcie ewakuacji pracowników jeden z nich skręcił nogę w kostce i został w kabinie sortowniczej. Z rannym został inny pracownik, udziela mu pomocy. Rozwijający się pożar odcina im drogę ucieczki. W obiekcie pozostają  dwie osoby.

Do hali przerobu odpadów  komunalnych w trybie alarmowym przybywa Jednostka Ratowniczo Gaśnicza. Przybywają zastęp druhów OSP Końskie. I od tego momentu kierującym działaniami ratowniczymi jest asp. sztab. Michał Bukowski, który wprowadza do obiektu roty gaśnicze. Ich zadaniem jest ugaszenie pożaru,  przeszukanie hali, znalezienie zaginionych osób – 35 –letniego mężczyzny, który skręcił kostkę i 30-letniej kobiety.

Gdzie są  poszkodowani ?

Kierujący działaniami dowiedział się o osobach, które zostały w hali.

I nie wiadomo w którym miejscu. Nikt nie wie jaki jest ich stan. Zarządza zabezpieczyć miejsce zdarzenia, oraz odłączyć dopływ energii elektrycznej. Wzywa Zespół Ratownictwa Medycznego  i pogotowie energetyczne.

Po usilnych poszukiwaniach strażacy ratownicy znaleźli i ewakuowali zaginione osoby.  Udzielają im pomocy medycznej i przekazują ZRM. docierają do źródła pożaru i skutecznie go gaszą. Potem oddymiają halę i wietrzą. Sprawdzają obiekt czy nie ma gdzieś ukrytych  zarzewi ognia. Spalone odpady wywożone są na zewnątrz i przelewane  wodą.

Koniec działań

Po zakończeniu działań strażaków  następuje protokolarnie  przekazanie miejsce prowadzonych działań kierownikowi zakładu. Strażacy sprzęt zwijają. A potem  omawiają wszelkie elementy akcji ratowniczo gaśniczej, bowiem to były tylko ćwiczenia. Niemniej koneccy strażacy, jak mało którzy, doskonale  mają w pamięci i mięśniach gaszenie płonącego składowiska surowca (odpadów komunalnych) w zakładzie  produkcji paliw alternatywnych w Fałkowie.

Podsumowanie

W ćwiczeniach  udział brały JRG Końskie, OSP Końskie, a w odwodzie  były  OSP KSRG Dziebałtów, OSP Wąsosz.  Rozjemca bryg. Adam Zieliński, kierownik ćwiczeń, st. kpt. Michał Krzeszowski,  kierujący działaniami asp. sztab. Michał Bukowski ze strażakami i druhami omówili przebieg działań. Doszli do wniosku, że w razie potrzeb kierujący akcją  dobierze zabezpieczenia ratowników adekwatnie do zaistniałej sytuacji.

Zaopatrzenie medyczne zrealizowane będzie w oparciu o sprzęt i obsadę zastępów biorących udział. Środki ochrony indywidualnej będą stanowiły ubrania specjalne, rękawice specjalne, hełmy, kominiarka oraz sprzęt ochrony układu oddechowego.

Fot. PSP Końskie

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Michał Trojanowski, student z Końskich, przeszedł eliminacje do "Szansy na sukces", popularnego programu muzycznego TVP.  Zapytaliśmy Michała o jego refleksje związane z występem przed kamerą, a niebawem...
Wczoraj policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego dotarli do lokali w Chmielniku...
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, to akcja która skierowana jest do wszystkich. Poświęcając niewiele własnego czasu, można przypomnieć bądź zapoznać się z praktycznymi ćwiczeniami, ratującymi...
15 października o godz 11.00 w Przedszkolu w Smykowie odbyła się próbna ewakuacja. W ewakuacji brały udział dzieci obecne w tym dniu w przedszkolu, nauczyciele...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze