„Szkoła marzeń” po premierze. Gorące brawa dla aktorów (galeria zdjęć)

W Szkole Podstawowej w Gowarczowie uczniowie pokazali spektakl, etiudę teatralną w ramach podsumowania projektu „Teatr bliżej nas”. Był to efekt wspólnych działań aktorów i uczniów, a na finał przedstawienie teatralne oklaskiwane przez uczniów, nauczycieli i wszystkich innych, którzy je oglądali.

Spektakl, do którego uczniowie napisali scenariusz, wybrali muzykę, wykonali marionetki i scenografię powstał w ramach projektu „Teatr bliżej nas” – mówi nam Małgorzata Żurawska, animatorka kultury.

Szkoła na tapecie

Podczas pisania scenariusza uczniowie  zajęli się szkołą, szkołą z marzeń, do jakiej chcieliby uczęszczać, jakich przedmiotów się uczyć. Podkreślały, żeby było mniej klasówek, odpytywań. A przecież i tak wszystkiego się nauczą.

Uczniowie w  wieku od 6 do 13 lat, w spektaklu  posługiwali się marionetkami. Znakomicie skopiowanymi z charakterów ludzi, nauczycieli, konserwatora, pani sprzątaczki, itd. Dopasowana, dobrana muzyka spowodowała, że spektakl był niemal zawodowo przygotowany i prezentowany. Aż chciało się oglądać, słuchać i oklaskiwać, bo to był dobry teatr.

W drodze do sceny

Małgorzata Żurawska mówi nam: najpierw napisaliśmy projekt, który  zakwalifikowano do realizacji. Otrzymaliśmy 10 tysięcy złotych na wdrożenie go w życie. To jedyny projekt z powiatu koneckiego, który otrzymał dofinansowanie.  Fundatorami nagrody byli Bardzo Młoda Kultura, Narodowe Centrum Kultury, Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Mieliśmy warsztaty pod okiem wybitnej pedagog teatralnej Moniki Filipowicz, która jest aktorką teatru Groteska z Krakowa.

Pierwsze kroki na scenie

Dzięki projektowi, który zyskał uznanie, nasze  dzieci pojechały  do kieleckiego Teatru „Kubuś”.  W teatrze mogliśmy od zaplecza obejrzeć marionetki, kukiełki grające w  teatrze lalki i aktora. Naszym dzieciom do gustu przypadły marionetki i na tę postać postawiliśmy w etiudzie  teatralnej.  Marionetka, która była profesjonalnym sprzętem okazała się nie łatwym przedmiotem do manipulacji i wiele czynników wpływa na jej ruch.

Po spektaklu w „Kubusiu” uczestniczyliśmy w warsztatach z aktorami. Wiele cennych wskazówek otrzymaliśmy  do realizacji naszego spektaklu. Były próby na scenie i mogliśmy wcielić się w rolę. Zrodziła się kolejna okazja do integracji naszego zespołu małych miłośników teatru. Kieleccy aktorzy podpowiadali, udzielali wskazówek, które później przydały się naszym  aktorom – twierdzi Gosia Żurawska.

Kilka spektakli i…

„Szkołę marzeń” dzieci pokazały kolegom i koleżankom ze Szkoły Podstawowej w Gowarczowie. Etiuda i aktorzy zostali znakomicie przyjęci przez tę publiczność. W planach, zespół teatralny miał pokazać „Szkołę…” swoim rodzicom. I co dalej?

Jak podkreśla koordynatorka projektu, Małgorzata Żurawska, dzieciom bardzo spodobało się wspólne działanie. Będziemy  szukać nowych możliwości i projektów, by zainteresowania dzieci były nadal rozwijane.

I tego im życzymy!

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Zbigniew Koniusz został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko Wojewody Świętokrzyskiego. Dotychczas pełniący obowiązki wojewoda Agata Wojtyszek i wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski otrzymali mandaty...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze