Trzecioklasiści z Królewca wspięli się na Łysicę! [zdjęcia]

Uczniowie klasy III SP w Królewcu (gmina Smyków) byli na wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Górach Świętokrzyskich.

Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic, obejrzenie różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a przede wszystkim – zdobycie Łysicy.

Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Lucyną Basiak i Katarzyną Lachowską oraz rodzicami, M. Kochel i Bernatą Kwaskowicz, rozpoczęli zwiedzanie od osady średniowiecznej, która znajduje się u podnóża Św. Krzyża w miejscowości Huta Szklana. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tych gór oraz ich okolic, obejrzenie różnorodności gatunkowej Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a przede wszystkim – zdobycie Łysicy.

Zdobyli drewnianą fortecę

Najpierw zdobyli drewnianą fortecę, z której rozciągał się wspaniały widok na panoramę Gór Świętokrzyskich. Wejście na górę okazało się łatwe, lecz z zejściem niektórzy mieli kłopoty. Po wiosce oprowadzali przewodnicy ubrani w kostiumy z tamtego okresu.

Uczniowie poznali zawody, które znali z książek, albo nie znali wcale. Były to: kuśnierz, garbarz, kowal szewc, tkacz, bednarz, stolarz, rymarz. Chaty tych rzemieślników wypełnione były narzędziami, którymi posługiwali się oraz ich wytwory z drewna, skóry, żelaza, wełny.

Warsztaty tkackie

Następnie odbyły się warsztaty tkackie, na których dzieci nauczyły się wyplatać bransolety z kolorowej wełny. Było to wielką frajdą. W chacie zielarza unosił się zapach suszonych ziół i roślin, które znali jako chwasty.

Na koniec odbyła się degustacja wypieków z paleniska. Najprostsze podpłomyki z mąki i wody posmarowane powidłami smakowały, jak najlepsze słodycze.

Ważne były nie tylko walory smakowe, ale wszyscy mogli się ogrzać przy ogniu, gdyż zawiało jesiennym chłodem.

Wyboistą drogą na szczyt

Po krótkiej podróży dotarli do Świętej Katarzyny, skąd szlakiem wśród dostojnych drzew Puszczy Jodłowej zdobyli najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę 614 m n.p.m.

W czasie wędrówki oglądali okazy wspaniałych świerków i jodeł, a także wysyp różnorodnych grzybów. Uczniowie mogli zobaczyć piętra lasu i ich roślinność.

Dariusz Kosma

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze