Wyjątkowy jubileuszowy Harcerski Rajd Szlakami Walk Partyzanckich

Po raz 60. druhny i druhowie maszerowali szlakami walk, w których brali udział „Robot”, „Ponury” oraz wielu innych zasłużonych żołnierzy i harcerzy. To jeden z najstarszych rajdów harcerskich w Polsce, a jego jubileuszowa edycja była wyjątkowa!

W 60. edycji Harcerskiego Rajdu Szlakami Walk Partyzanckich, wzięło udział około 190 osób, w tym drużyny z powiatu koneckiego, Skarżyska-Kamiennej i Jędrzejowa.

Zorganizowano cztery trasy przeznaczone dla harcerzy w różnym wieku. Po raz pierwszy była trasa IV pokoleniowa, przeznaczona dla „weteranów”: starszych harcerzy, instruktorów oraz dawnych członków hufca.

Szlakami walk

Druhny i druhowie maszerowali szlakami walk, w których brali udział „Robot”, „Ponury” i wielu innych zasłużonych żołnierzy oraz harcerzy. Piechurzy oddawali im cześć, odwiedzając miejsca pamięci takie jak pomniki, tablice pamiątkowe.

Były również chwile zadumy nad grobami poległych żołnierzy AK i niewiele starszych od wędrowców harcerzy, którzy dzielnie walczyli o Polskę. Patrole podczas trzech dni marszu realizowały wielorakie zadania, które sprawdzały ich wiedzę harcerską oraz historyczną.

„Ludzie Wiatru”

Na trasie pojawili się także harcerze i harcerki z drużyny „Ludzie Wiatru” ze Szkoły Podstawowej w Królewcu.

Na trasie pierwszego dnia rajdu
Na trasie pierwszego dnia rajdu.

– To jeden z najstarszych rajdów harcerskich w Polsce, a jego jubileuszowa edycja była wyjątkowa! Dla uczestników była to niezapomniana przygoda, niesamowita lekcja, zdobyli sprawności, nowe umiejętności, ciekawe doświadczenia. „Ludzie Wiatru” zajęli drugie miejsce w zmaganiach patroli! – cieszą się dh Aneta Grot i dh Edyta Kosma, opiekunki „Ludzi Wiatrów”.

Różne bazy, różne lokalizacje

Trasy prowadziły do różnych baz, biegły przez różne lokalizacje, jednak zbierały wędrowców w jednym miejscu. W sobotę wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się w Pomykowie przy jubileuszowym kominku.

Następnego dnia przy pomniku harcerzy w koneckim parku odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie rajdu. Przyznano nagrody dla najlepszych drużyn każdej trasy. Zawiązano tradycyjny krąg przyjaźni, którym wszyscy się pożegnali.

Organizatorem wydarzenia był Hufiec ZHP Końskie im. Partyzantów Ziemi Koneckiej, a honorowy patronat nad imprezą objął Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.

Kadra rajdu

Komendant rajdu: phm. Michał Młynarczyk
Komendantka trasy zuchowej: pwd. Magdalena Ochman
Komendantka trasy harcerskiej: pwd. Weronika Zatora
Komendant trasy starszoharcerskiej-wędrowniczej: pwd. Krystian Książek
Komendantka trasy pokoleniowej: hm. Beata Nowak

Dariusz Kosma

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze