Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął rok akademicki 2019/2020

Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Aktywni” Końskie rozpoczął kolejny rok działalności. Rok akademicki 2019/20230 uroczyście rozpoczynano w Miejsko Gminnym Domu Kultury. Chór UTW odśpiewał „Gaudeamus”.

 

Grażyna Chwałek, wiceprezes stowarzyszenia rozpoczęła i Jolanta Rydzewska, prezes przypomniały, że w 2015 roku Uniwersytet Trzeciego Wieku w Końskich działał eksperymentalnie. Uczestnicy poszukiwali swojej formuły  pracy, zagospodarowania wolnego czasu ludzi, którzy ukończyli 55 lat życia. Konecką inicjatywę konsultowano z innymi stowarzyszeniami. Gdy UTW znalazł własną koncepcję działania i drogę rozwoju,  11 października 2016 roku, formalnie Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku „Aktywni” rozpoczął  działalność.

Gaudeamus

Chór stowarzyszenia z akompaniamentem akordeonu Jana Bukłada odśpiewał „Gaudeamus”, a wszyscy zgromadzeni wysłuchali go na stojąco.  Ten  podniosły moment, przypomniał czasy ich  młodości, gdy na swoich uczelniach, studenckim hymnem rozpoczynali  nowy etap swojego życia.

W tegorocznym rozpoczęciu roku akademickiego, które odbyło się 8 października br.,  udział wzięło – według listy obecności – ponad 100 słuchaczy. Salę widowiskową Miejsko-Gminnego Domu Kultury słuchacze wypełnili po brzegi.  Wiceprzewodniczącą do spraw programowych Grażyna Chwałek witała znamienitych gości, którzy przybyli na inaugurację, a między innymi Krzysztofa Obratańskiego, burmistrza Końskich, Krzysztofa Jasińskiego, wiceburmistrza, Grzegorza Pieca,  starostę,  Jarosława Staciwę, członka zarządu powiatu, Mariana Wikierę,  naczelnika  promocji starostwa, Dariusza Kowalczyk, dyrektora BPMiG Końskie,  Piotra Salatę dyr. MGDK i wielu innych, a ponadto słuchaczy i uczestników Stowarzyszenia Aktywni, czyli Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Kolejny rok studiów

Następnie Jolanta Rydzewska, prezes, przypomniała jak działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, jakie zajęcia słuchacze realizowali w poprzednim roku akademickim. Kończąc ogłosiła, że rok akademicki 2019/2020 uważa za otwarty, co zgromadzeni nagrodzili brawami.  Zajęcia UTW odbywać się będą, co drugi tydzień.

Dr Jan Łuczkowski wygłosił referat o Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Wspomniał, że tyle się ma lat, na ile się człowiek czuje, co podkreśla gerontologia nauka o procesach starzenia się. Jest to interdyscyplinarny splot biologii, medycyny, kulturoznawstwa, psychologii i zasadniczo antropologii kulturowej w terenie. Kończąc wykład, nieco żartobliwie podkreślił – nie ma na starość lepszego wieku, niż Uniwersytet Trzeciego Wieku !

Życzenia

Grzegorz Piec, starosta konecki podpowiadał  kierownictwu UTW, by pomyślało,

O dyplomach na zakończenie piątego roku  studiów. Bo zazwyczaj każdy kierunek  realnych studiów dla młodych ludzi, kończy się po pięciu latach edukacji w uczelni.

Krzysztof  Obratański gratulował UTW  za chęć, inspiracje do wspaniałych przedsięwzięć, jakim była „Seniorada” sprzed roku. Namawiał  wszystkich studentów tych z UTW i innych uczelni, by do tego znakomitego pomysłu powrócili w 2020 roku.

Na wesoło

Potem  na scenie pojawił się chór UTW. Śpiewał  piosenki, a  między innymi „Odloty żurawi”. Marysia i Zosia Frączyk oraz Ola Polańska zatańczyły m.in.:salsę. Piosenkę „W moim ogródeczku” żwawo i rytmicznie  zaśpiewały: Nadia Serek i Ala Woldańska.

 

 

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W minioną środę Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski gościł w Gowarczowie. 12 lutego br. Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów gościł Zbigniewa Koniusza, wojewodę świętokrzyskiego. W spotkaniu...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze