„Zrodzeni do szabli” w telewizji History oraz 34 krajach Europy i Azji

Jak informowaliśmy w Rezerwacie Skałki Piekło pod Niekłaniem realizowano zdjęcia do filmu, fabularyzowanego dokumentu „Zrodzeni do szabli”. Obraz opowiada o krzyżowej sztuce władania szablą bojową. Premierą filmy zapowiedziano na 10 grudnia br. na kanale History o godz. 21. Dodać należy, że następnie obraz zostanie wyemitowany w 35 krajach Europy i Azji. Przy jego realizacji pracował Bogusław Wiktorowicz, konecczanin.

Premiera fabularno-dokumentalnego filmu „Zrodzeni do szabli” o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski zaplanowana jest w telewizji History (w Polsce) we wtorek, 10 grudnia o godz. 21. Następnie  w 34 krajach Europy i Azji m.in. Rumunii, Rosji, Norwegii, Bułgarii, Czechach, Serbii, Danii, Chorwacji, Kazachstanie, na Węgrzech, Białorusi, Ukrainie i Litwie – informuje nas Bogusław Wiktorowicz, konecczanin, który pracował w ekipie realizatorów obrazu.

Niekłańskie plenery

Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach.

Film został wyprodukowany przez Stowarzyszenie Polska Sztuka Krzyżowa z inicjatywy Janusza, Bartosza i Krzysztofa Sieniawskich. Producentem wykonawczym była firma Leydo Film. Obraz wyreżyserował Paweł Deląg według scenariusza Janusza Sieniawskiego. Za zdjęcia odpowiadał Aleksander Leydo, scenografię Marian Zawaliński, a kostiumy i militaria Janusz Sieniawski. Wśród ekspertów w filmie pojawiają się m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, historyk prof. Jerzy Urwanowicz oraz szabelnik Zbigniew Juszkiewicz.

Wątki fabularne

Jak informowaliśmy podczas kręcenia zdjęć w Piekle Niekłańskim, film „Zrodzeni do szabli” ma trzy wątki. Pierwszy, fabularny osadzony w latach 1612 – 1633 opowiadający o szkole krzyżowej i edukacji szermierczej na podstawie losów bohatera. Sztuka krzyżowa była ważnym  elementem potęgi militarnej Rzeczypospolitej od XVI wieku aż do rozbiorów Polski. Pokazane są spektakularne sceny szermiercze zgodne z założeniami  bojowej szermierki polskiej. Fabularyzacja sprawia że historia jest namacalna i bliższa szczególnie dla młodego widza.

Drugim, wątkiem jest opowieść jednego z najlepszych szabelników w Europie, Zbigniewa Juszkiewicza. To filmowa podróż przez historię i sztukę ku tajemnicy rzemiosła najwyższej jakości, którego dziełem jest polska szabla, do dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Trzeci wątek opowiada  o  odtworzeniu sztuki krzyżowej, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami. W klarowny sposób ukazują widzowi korzenie polskiej sztuki walki oraz ewolucję, która na polskim gruncie doprowadziła do powstania sztuki krzyżowej.

Historia i legenda polskiej szabli

„Zrodzeni do szabli” to spektakularny obraz promujący polską szablę i sztukę krzyżową, który mógłby być przeznaczony do dystrybucji w kraju i poza jego granicami. Komentarz filmu przekazywany jest w językiem angielskim. Ale znawcy tematu wskazują też rosyjski. A to ze względu  na olbrzymią popularność białej broni na wschodzie oraz estymy, jaką wciąż  właśnie tam  cieszy się legenda polskiej szabli. Na potrzeby filmu zostały wykonane repliki broni fechtunkowej  i kostiumy. Założeniem jest uzyskanie wyjątkowego obrazu, który przez lata stanowić będzie znakomite narzędzie promocji Polski i chwały polskiego oręża w kraju oraz poza jego granicami.

Ostra stal i ludzie

Podczas realizowania  filmu na przygotowanie scen szermierczych poświęcono wiele czasu. Chodziło o to by zapewnić niespotykaną w polskim kinie jakość i wiarygodność. Warstwę dokumentalną tworzą wypowiedzi ekspertów autorytetów w danej dziedzinie, archiwalia, grafiki oraz animacje ilustrujące omawiane tematy.

Realizatorzy

W rolach głównych: Paweł Deląg, Bartosz Sieniawski, Maciej Kowalewski

Produkcja – Janusz Sieniawski; Reżyseria – Paweł Deląg; Kierownictwo produkcji – Jerzy Szebesta; Producent wykonawczy – Leydo Films; Operator obrazu – Olek Leydo; Operator kamery – Krzysztof Sieniawski; II Operator kamery- Karol Kosakowski; Scenografia – Marian Zawaliński; Kierownik planu – Jakub Wypler; Konie i militaria – Janusz Sieniawski; Kostiumy konsultacja – Paweł Grabarczyk; Dźwięk na planie – Andrzej Chuszno, Piotr Chuszno, Bogusław Wiktorowicz – konecczanin, który ukończył  realizację dźwięku na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Od 12 lat zajmuje się realizacją dźwięku na planie filmowym, produkcją, postprodukcją dźwięku oraz sound designem. Realizował i postprodukował dźwięk do kilkuset produkcji filmowych.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Michał Trojanowski, student z Końskich, przeszedł eliminacje do "Szansy na sukces", popularnego programu muzycznego TVP.  Zapytaliśmy Michała o jego refleksje związane z występem przed kamerą, a niebawem...
Wczoraj policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego dotarli do lokali w Chmielniku...
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, to akcja która skierowana jest do wszystkich. Poświęcając niewiele własnego czasu, można przypomnieć bądź zapoznać się z praktycznymi ćwiczeniami, ratującymi...
15 października o godz 11.00 w Przedszkolu w Smykowie odbyła się próbna ewakuacja. W ewakuacji brały udział dzieci obecne w tym dniu w przedszkolu, nauczyciele...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze