Polski Czerwony Krzyż rozdawał rowery. Teraz będzie je wypożyczał

Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Końskich rozdawał niepełnosprawnym trójkołowe rowery. Zakupiła je firma Ekotextyl ze Skarżyska, która zbiera zużytą odzież do pojemników z „czerwonym krzyżem” jakie rozstawione są w różnych miejscach naszego powiatu.

W warsztatach Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich, uczniowie uczący się mechaniki pojazdowe,  rozpakowują kartonowe pudła. Wydobywają rozłożone na części i zapakowane rowery. Montują je. W kilkanaście minut rośnie czerwona maszyn na trzech kołach, z bagażnikiem nad tylną osią.

 

Jerzy Kisiel, starszy inspektor Polskiego Czerwonego Krzyża  w Końskich mówi nam, że rozdawaniem rowerów osobom niepełnosprawnym zajmujemy się od 2015 toku. Przez minione lata rozdaliśmy 41 trójkołowców. By otrzymać rower należało przedstawić nam zaświadczenie lekarskie o  stopniu niepełnosprawności. Wówczas uznawaliśmy,  że rower niezbędny jest takiemu człowiekowi nie tylko do zaspokajania swoich potrzeb, dostarczania, dowożenia  sobie  zakupów sklepowych ale również do codziennych  ćwiczeń ruchowych, które są elementem terapii. Najtańszy rower kosztował 2300 złotych, najdroższy 2600 złotych. Zwykłe nieskomplikowane pojazdy, które  potrafi obsłużyć każdy posiadacz.

Paweł Szemberg st.insp. koneckiego PKC dodaje, że ostatnie dwa rowery dziś przekazujemy  osobom z niepełnosprawnością. Trójkołowce otrzymali Halina Zuchmańska z Końskich i Zygmunt Leśnikowski, druh strażak OSP z Wyszyny Fałkowskiej. I na tym kończymy akcję bezpłatnego przekazywania rowerów ludziom potrzebującym.

Natychmiast uruchamiamy wypożyczalnię rowerów trójkołowych. Po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego,  rower można będzie wypożyczyć na dwa tygodnie, a po wyrażeniu potrzeby przedłużenia, na kolejne dwa tygodnie  – dodaje Jerzy Kisiel. –  Wypożyczaniem 4 rowerów, bo tyle znajdzie się do zadysponowania, dla ludzi bez ograniczeń wiekowych,  zajmuje się pani Elżbieta Sobczyk, z ZSP1, opiekunka Koła PCK w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1.

 

Dodać należy, że Oddział Rejonowy PCK w Końskich posiada misję niesienia pomocy i wsparcia rodzinom oraz osobom samotnym w trudnych sytuacjach życiowych. Podejmuje działania mające na celu zapewnienie warunków życia odpowiadających godności człowieka. Zatem i rowery, którymi obdarowywano potrzebujących są ważnym elementem posłannictwa PCK Końskie,  które w 2019 roku obchodził  setną rocznicę utworzenia.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

  • Ministerstwo 300x250

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Michał Trojanowski, student z Końskich, przeszedł eliminacje do "Szansy na sukces", popularnego programu muzycznego TVP.  Zapytaliśmy Michała o jego refleksje związane z występem przed kamerą, a niebawem...
Wczoraj policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, wspólnie z funkcjonariuszami Świętokrzyskiego Urzędu Celno – Skarbowego dotarli do lokali w Chmielniku...
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, to akcja która skierowana jest do wszystkich. Poświęcając niewiele własnego czasu, można przypomnieć bądź zapoznać się z praktycznymi ćwiczeniami, ratującymi...
15 października o godz 11.00 w Przedszkolu w Smykowie odbyła się próbna ewakuacja. W ewakuacji brały udział dzieci obecne w tym dniu w przedszkolu, nauczyciele...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze