Wstańcie, chodźmy! – czyli Dzień Papieski w Lipie

W ostatnią niedzielę października, w zabytkowych wnętrzach kościoła parafialnego w Lipie, miały miejsce uroczystości związane z Dniem Papieskim oraz rocznicą poświęcenia świątyni.

W polskim Kościele Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r. To wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym oraz promocji jego nauczania. Co roku obchodom Dnia przyświeca inne hasło.

Nawiązali do książki Papieża Polaka

Tegoroczne to: „Wstańcie, chodźmy!”, które wprost nawiązywało do tytułu książki Papieża. Każdorazowo w trakcie Dnia Papieskiego zbierane są datki na stypendia dla utalentowanej młodzieży, głównie z małych miast i wsi.

Występ młodzieży

Pamięć o Janie Pawle II uczczono mszą świętą oraz występem artystycznym młodzieży z tutejszej parafii. Młodzi ludzie zaprezentowali program słowno-muzyczny, złożony z pieśni religijnych oraz poezji Karola Wojtyły. Występ przygotowali: ksiądz proboszcz Tomasz Waśkiewicz, katechetka Aleksandra Fidos oraz opiekunka scholi Anna Bauer-Dróżdż i Leszek Dróżdż.

Przed ostatnim punktem w programie artystycznym, krótki solowy występ dała parafianka Katarzyna Lachowska. Zaprezentowała dwa utwory muzyczne nawiązujące do pontyfikatu Jana Pawła II.

Fado, Grechuta…

Po godz. 17 swój koncert rozpoczęła Kinga Rataj, wielokrotnie nagradzana krakowska artystka.

Kinga Rataj
Kinga Rataj

Zaprezentowała utwory fado, portugalskie pieśni wyrażające żal, tęsknotę i samotność. W jej repertuarze znalazły się również utwory Marka Grechuty i poety Józefa Barana. Kindze Rataj akompaniował Marek Bazela.

Współorganizatorem koncertu była Gmina Ruda Maleniecka, która dofinansowała wydarzenie. Honorowy patronat nad Dniem Papieskim objął Leszek Kuca. W ten sposób wójt gminy uznał jego ważność dla życia kulturalnego gminy oraz dla życia parafii.

Dariusz Kosma

Zdjęcia: Gmina Ruda Maleniecka

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W środę, 21 stycznia 2020 w Komendzie Wojewódzkiej Policji odbyła się coroczna odprawa kadry kierowniczej policji Garnizonu Świętokrzyskiego. Szefowie poszczególnych pionów przedstawili statystyki dotyczące działań...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze