101 lat w Niepodległej [zdjęcia]

Wolność do Końskich przyszła 1 listopada 1918 r. Wówczas młodzi ludzie, żołnierze z Nieświnia, Kazanowa, Piły i pobliskich miejscowości opanowali Końskie. Ten ważny fakt został uwieczniony na pamiątkowej tablicy umieszczonej na DPS, gdzie delegacja samorządowców miejskich złożyła kwiaty. I tym akcentem w Końskich rozpoczęły się uroczystości Odzyskania Niepodległości.

Burmistrzowie Końskich: Krzysztof Obratański, Krzysztof Jasiński, Marcin Zieliński oraz Andrzej Lenart i Jarosław Lasota złożyli kwiaty pod wmurowaną w ścianę DPS tablicę, której sentencja brzmi: „Pamięci żołnierzy POW, którzy pod dowództwem komendanta Gorzkowskiego opanowali Końskie 1 listopada 1918 roku – Twórcom niepodległości w 85 rocznicę, społeczeństwo”. Temu elementowi ważnego święta towarzyszyli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej. Burmistrz opowiedział im o genezie wmurowania tablicy, w dawny szpital i koszary, które dziś są przytuliskiem.

Wdzięczność za niepodległość

Pod Pomnik Wdzięczności przy ul. Piłsudskiego przybyło 35 pocztów sztandarowych różnych instytucji, szkół, zakładów pracy, służb mundurowych.

U stóp Matki Boskiej, która góruje na kolumnie pomnika, program artystyczny przygotowany przez MGDK pod kierunkiem Anny Wiadernej przedstawili aktorzy amatorzy z koneckich szkół i UTW. Było to wspominkowe widowisko o patriotycznym wydźwięku i przesłaniu. Wystąpili m.in.: Karol Wiaderny i Paweł Dajer, uczniowie SP nr 2 w Końskich, Julia Wąsik i Kamil Cholewa. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Filip Cieślik, a legionistów grali Bartek Sota, Jakub Zbróg, Mateusz Kupis, Adam Cieśliński, Karol Kamiński, Paweł Najmrodzki, Piotr Strzemecki. W role mieszczan wcielili się uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieki i licealiści. Piosenkę „Białe róże” w aranżacji Romana Cieślaka śpiewały: Alicja Woldańska, Nadia Serek i Patrycja Dukat. Towarzyszył chór Studia Piosenki, zaś piosenkę „Widziałam ja orła na niebie” śpiewała Izabela Majewska.

W miejscu cerkwi znienawidzonego okupanta

Po zakończeniu programu artystycznego, Krzysztof Obratański przypomniał genezę listopadowego święta, odzyskanie niepodległości. Mówił o miejscu gdzie się wszyscy znajdują – Pomniku Wdzięczności. To miejsce jest symboliczne, bo jeszcze w 1918 r. stała tu stała cerkiew prawosławna rosyjskiego okupanta. Taki wówczas był w Końskich.

Następnie składano wieńce. Na początek od koneckich Żołnierzy Armii Krajowej, który nieśli kpt. Jan Lagner, por. Zdzisław Kowalski i Andrzej Kosma, prezes koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Następnie kwiaty i wieńce składali: Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Grzegorz Piec, starosta konecki z zastępcą i członkiem zarządu, burmistrzowie Końskich, przewodniczący Rady Miasta Końskie.

Generał bryg. Bogdan Tomasz Pokrowski ze Związku Weteranów i Rezerwistów WP wraz z płk. Janem Szpakiem i koneckimi członkami związku, wiódł pod pomnik delegację z wieńcem. Szablą oddał honory. Potem kwiaty składały kolejne delegacje służb mundurowych, szkół, zakładów i innych instytucji.

Hymn w samo południe

O godz. 12 Miejska Orkiestra Dęta odegrała hymn, a wszyscy zgromadzeni gromko go śpiewali. I tym akcentem zakończono uroczystości pod Pomnikiem Wdzięczności. Komunę marszową zmierzającą do kolegiaty św. Mikołaja wiodła Miejska Orkiestra. Za nią szła kompania złożona z Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie i młodzieży klas mundurowych koneckich szkół średnich. Kompanię prowadziła chorąży JS Dominika Stefańczyk. Za mundurowymi szły poczty sztandarowe i konecczanie.

Poczty sztandarowe zaprosił do kolegiaty ks. Andrzej Zapart, który z ks. Arturem Kowalczykiem sprawowali mszę świętą koncelebrowaną za Ojczyznę.

Nim rozpoczęła się msza święta, na stopniach ołtarza wystąpili uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie. Przedstawili znakomicie zrealizowany i wykonany program literacko muzyczny zatytułowany „Wiem, że Polska Was potrzebuje”. Piosenkę „Modlitwa” śpiewali Alicja WoldańskaIza Majewska i Daniel Feliński, wokaliści z Domu Kultury w Końskich.

Podczas mszy świętej przywoływano bohaterów, którzy życie oddali za Ojczyznę, by zawsze była Niepodległa.

Na parkingu

Koneckie starostwo po raz pierwszy na swój sposób organizowało obchody Święta Niepodległości. Władze powiatu przygotowały z tej okazji pokaz sprzętu militarnego. Podległe starostwu jednostki prezentowały swoje dokonania. Były też inne atrakcje, ale o tej części Święta Niepodległości napiszemy w kolejnej relacji.

MARIAN KLUSEK

Poprzedni artykułNaszej babci pierzowiny
Następny artykułDroga do wolności

Dodaj komentarz

Wiadomości

Bądźmy czujni wobec ulatniającego się gazu!

W budynku wielorodzinnym przy ul.Polnej w Końskich, lokatorzy wyczuli ulatniający się gaz ziemny. Interweniowały dwa zastępy JGR dowodzone przez asp. sztab. Norberta Trelę. Nie...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Na koneckim bazarze złodziejka ukradła spódnice. W Koziej Woli złodziej wyniósł ze sklepu sześciopak piw. A w Gowarczowie ktoś ukradł narzędzia i części maszyn...
W budynku wielorodzinnym przy ul.Polnej w Końskich, lokatorzy wyczuli ulatniający się gaz ziemny. Interweniowały dwa zastępy JGR dowodzone przez asp. sztab. Norberta Trelę. Nie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze