Przedszkolaki ze Smykowa dla Niepodległej [zdjęcia]

Dzięki zaangażowaniu całej społeczności Przedszkola w Smykowie, najmłodsi obywatele naszego kraju kształtowali swoje poczucie tożsamości narodowej. Wzmacniali więzi lokalne związane z miejscem pochodzenia oraz własnym regionem.

Poszerzaniu i utrwalaniu wiedzy patriotycznej sprzyjały realizowane w przedszkolu projekty, akcje, uroczystości patriotyczne oraz wycieczki.

Szereg akcji

– W ramach akcji Szkoła Pamięta dzieci udały się do Miejsca Pamięci Narodowej przy Pomniku w Smykowie, gdzie porządkowały mogiłę i zapaliły znicze. Pamięć i hołd bohaterów naszej społeczności uhonorowali chwilą ciszy i modlitwą. W ogólnopolskiej akcji BohaterOn przedszkolaki wraz z rodzicami, z pomocą wychowawcy Jolanty Błońskiej, wykonali kartki. Napisali szczere, z głębi serca płynące życzenia dla Powstańców Warszawskich. Nie zabrakło więc podziękowań za odwagę, poświęcenie i determinację w walce o wolność. A piękne dekoracje przedszkola wewnątrz i zewnątrz budynku, są symbolem pamięci oraz propagowania idei patriotyzmu – informuje Dorota Kołodziejczyk, dyrektor przedszkola.

Manifestowali miłość do Ojczyzny

Kolejnym etapem było zamanifestowanie swojej miłości do ojczyzny i dumy z bycia Polakiem. – Uroczystość rozpoczęła się 8 listopada br. o godzinie 10.30. Wszystkie przedszkolaki wraz ze swoimi opiekunami i rodzicami zgromadzili się licznie, wystrojeni w barwach biało-czerwonych, udekorowani kotylionami, w sali równie pięknie wystrojonej – dodaje dyrektor Dorota Kołodziejczyk.

Dyrektor przeprowadziła wywiad z chętnymi dziećmi na temat Niepodległej. Dzieci wypowiadały się na temat symboli narodowych, tradycji oraz istoty niepodległości.

Do hymnu

Po krótkiej prelekcji-wywiadzie punktualnie o godz. 11.11, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Do hymnu”, dumnie przyjmując właściwą postawę, wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu. W kolejnym etapie dyrektor rozdała teksty i poprosiła wszystkich zebranych dorosłych o zaśpiewanie przygotowanej pieśni patriotycznej pt. „Przybyli ułani pod okienko”. – Wszyscy pięknie śpiewali, a dzieci z zaciekawieniem się przysłuchiwały – cieszy się dyrektor Kołodziejczyk.

Pokaz mody

Kolejnym punktem programu był pokaz mody patriotycznej przez chętnych przedszkolaków. – Do konkursu zgłosiło się 15 dzieci, które z pomocą swoich rodziców przygotowały i prezentowały swoje stroje. Modele i modelki, na kolorowym wybiegu, przy dźwiękach muzyki i w pięknych dekoracjach, dumnie prezentowali swoje stroje – relacjonuje Dorota Kołodziejczyk.

Jury w składzie: Dorota Kołodziejczyk, Monika Mytkowska oraz Marcelina Adach z uwagą przyglądali się młodym artystom. Po burzliwych obradach zdecydowano i przyznano następujące miejsca:

I miejsce: Szymon Górecki, Alicja Stachera.

II miejsce: Karol Szymkiewicz, Bartosz Opala.

III miejsce: Wiktor Maleszak, Aleksander Bartosik.

Wszystkie pozostałe dzieci, które wzięły udział w konkursie, również otrzymały nagrody. Były to kolorowe książki, które ufundowali rodzice oraz piękne dyplomy. Wszystkie dzieci przedszkola za udział w tym pięknym patriotycznym przedsięwzięciu otrzymały dyplomy Małego Patrioty.

W konkursie mody patriotycznej wzięli udział: Zuzanna Nowak, Wiktor Maleszak, Krzysztof Redliński, Nina Kołodziejczyk, Aleksander Bartosik, Alicja Stachera, Szymon Górecki, Kacper Grabarczyk, Łukasz Kiełbus, Zofia Sawina, Natalia Grabarczyk, Bartłomiej Kula, Mateusz Momot, Bartosz Opala, Ania Kaczmarczyk, Karol Szymkiewicz.

Parada patriotyczna

W następnym etapie wszyscy obecni w przedszkolu wzięli udział w pięknej paradzie patriotycznej wokół przedszkola i Urzędu Gminy w Smykowie. Kulminacyjnym punktem uroczystości było zasadzenie dębu na placu przedszkola, który ufundowała grupa Imper Active z Kozowa, a upamiętniającego 101 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

– Wszystkim dzieciom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom przedszkola dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu tego wspaniałego przedsięwzięcia. Dziękujemy Monice Mytkowskiej, Monice Szymkiewicz, Ewelinie Maleszak oraz Marcelinie Zbróg za obecność. Sylwii Pałgan dziękujemy za bardzo duży wkład w przygotowanie tej uroczystości. Rodzicom przedszkola dziękujemy za sfinansowanie nagród. Efekt patriotycznych prezentacji można zobaczyć na stronie przedszkola: www.przedszkole.smykow.pl i na Facebooku – kończy dyrektor Dorota Kołodziejczyk.

Dariusz Kosma

Zdjęcia: Przedszkole w Smykowie

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W budynku wielorodzinnym przy ul.Polnej w Końskich, lokatorzy wyczuli ulatniający się gaz ziemny. Interweniowały dwa zastępy JGR dowodzone przez asp. sztab. Norberta Trelę. Nie...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze