Kara za nieprzerejestrowanie oraz nie zawiadomienie o nabyciu i sprzedaży auta – straszak?

0
1713

Niebawem, bo już 1 stycznia 2020r. wejdą w życie przepisy mówiące o tym, iż nieprzerejestrowanie sprowadzanego auta oraz brak zawiadomienia o zakupie/sprzedaży w terminie 30 dni od nabycia pojazdu wiązać się będzie z karą pieniężną od 200 zł do 1000 zł.

Czy faktycznie jest czego się obawiać?

Fakt – kary będą. Choć ustawa z 19 lipca 2019r „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach” została podpisana przez Prezydenta i ogłoszona jako obowiązująca, to warto wspomnieć, że to nie koniec zmian ponieważ trwają prace nad ustawą o „Prawie o ruchu drogowym”. W chwili obecnej Ministerstwo pracuje nad końcowym wyglądem przepisów oraz prowadzone są konsultacje społeczne w tym temacie.
Po wejściu ustawy z 19 lipca 2019r „O utrzymaniu czystości i porządku w gminach”, która określa wysokość kar, wpłynęło do Ministerstwa bardzo dużo wniosków o złagodzenie tych sankcji w stosunku do przedsiębiorców zajmujący się handlem używanymi autami, dlatego też po konsultacjach może się okazać, że ustawa będzie wykluczała szczególne przypadki ich nałożenia.

Często rozmawiam z Wami na ten temat w moim biurze Ubezpieczalnia i jeden z moich klientów spytał..” ale…? czy prawo może działać wstecz i karać za to, że rok temu kupiłem i do dnia dzisiejszego nie zarejestrowałem auta na siebie?” Jest w tym trochę racji. Prawo nie działa wstecz i na pewno za to, że rok temu tego nie zrobiliśmy kary nie otrzymamy. Jednak to nie znaczy, że jeśli np. w marcu 2020 pójdziemy do Wydziału Komunikacji i będziemy chcieli przepisać auto zgodnie z umową na siebie, to możemy się spotkać z tym, że taka kara zostanie nałożona. Dlaczego? Bo licząc od dnia, w którym odwiedzimy Widział Komunikacji (patrząc na ostatnie 30 dni wstecz) nie spełniliśmy wymaganego ustawowo obowiązku. Otrzymałam informację od Ministerstwa, że to Wydział Komunikacji (na stan prawny dzisiejszy) będzie w takich kwestiach podejmował decyzję, czy nałożyć karę na daną osobę czy też nie.

Spotkać w internecie można również opinie o tym, że w przypadku aut już zarejestrowanych w Polsce karane będzie tylko i wyłącznie nie poinformowanie o zakupie i sprzedaży auta w ustawowych 30 dniach. Według, co niektórych, nie ma mowy tutaj o przerejestrowaniu, a jedynie zawiadomieniu o nabyciu-zakupie. Jednak artykuł 78 ustawy o Prawie o ruchu drogowym” jednoznacznie mówi o tym, że nabycie wiąże się nierozłącznie ze zmianą danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.

Niuansów jest wiele i choć oburzamy się na powstawanie nowych regulacji musimy pamiętać o tym, że po Naszych drogach jest niesamowicie dużo aut na nr rejestracyjnych poprzednich właścicieli lub niezarejestrowanych nigdzie. W sytuacji kiedy dochodzi do wypadku, przestępstwa, mandatu, zlokalizowanie końcowego właściciela może okazać się niekiedy bardzo trudne lub niemożliwe. Stąd też nie dziwne jest to, że Wydziały Komunikacji chcą zbierać dane na temat tego co się dzieje z danym pojazdem. Z tej samej bazy w końcu korzysta Policja, Sądy, inne instytucje.

W niedalekich planach jest to, by te dane były gromadzone i rejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów (zarówno te dotyczące kto jest aktualnym właścicielem jak i te informacje o przekroczeniu terminu złożenia wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie, zawiadomienia o nabyciu, zbyciu pojazdu czy stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym).
Zmian szykowanych niebawem w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” jest niewątpliwie dużo więcej.

Pamiętać też trzeba o tym, iż zawiadomienie o zbyciu powinno trafił również do ubezpieczyciela (w ciągu 14 dni).

Na mojej stronie Najtańsza Ubezpieczalnia Końskie Beata Gut umieściłam całość materiałów i źródeł w oparciu, o które powstał artykuł. Zachęcam Was do zerknięcia i polubienia mojej strony. Zapraszam również do odwiedzenia mnie w moim burze TARGOWICA Miejska Pawilon 33w Końskich.
W swojej ofercie posiadam 18 towarzystw ubezpieczeniowych. Pomagam w znalezieniu nie tylko najtańszego ubezpieczenia (auta, domu, życia, rolnych, podróży), ale i rozwiązuje problemy moich klientów o czym świadczą opinię zarówno na mojej stronie jak i na mapie Google.

Beata Gut

Dodaj komentarz