Warsztaty Terapii Zajęciowej z wizytą w Quedlinburgu [zdjęcia]

Reprezentacja koneckich Warsztatów Terapii Zajęciowej po raz kolejny gościła w niemieckim Quedlinburgu.

Wizyta była możliwa w ramach wzajemnej wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi i niemieckimi placówkami pomocy osobom niepełnosprawnym. Po raz kolejny u naszych zachodnich sąsiadów gościła reprezentacja koneckich Warsztatów Terapii Zajęciowej z kierownik Barbarą Zbylut.

Wzorce z zachodu

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Lebenshilfe Harzkreis – Quedlinburg” (tł. Pomoc Życiowa Powiat – Quedlinburg), w wizycie roboczej uczestniczył też Grzegorz Piec, starosta konecki. Podczas spotkań zorganizowanych przez gospodarzy w dniach 20 i 21 listopada nasza delegacja miała okazję zapoznać się z niemieckimi wzorcami pomocy niepełnosprawnym.

Szerokie spektrum działania

Oprócz części konferencyjnej program wizyty obejmował również zwiedzanie obiektów, w których podopieczni wykonują swoje zadania określone programem szkolenia w sposób praktyczny.

Na uwagę zasługuje szerokie spektrum działania stowarzyszenia. Zakres wykonywanych zadań jest imponujący. Obejmuje nie tylko proste prace montażowe, pakowanie produktów, obróbkę drewna, drukowanie i przetwarzanie papieru w tym prace introligatorskie. To również pielęgnacja ogrodu i krajobrazu, pralnia oraz prowadzenie pensjonatu dla zwierząt.

Sukces kawiarni „Samocca”

Ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i turystów odwiedzających to malownicze miasto, cieszy się prowadzona przez osoby niepełnosprawne kawiarnia „Samocca”. Serwuje ona paloną i mieloną na miejscu aromatyczną kawę oraz smakowite wypieki.

Oferta dla dorosłych niepełnosprawnych

Oferta „Werkstätten für behinderte Menschen” (tł. Warsztaty dla osób niepełnosprawnych) skierowana jest do osób dorosłych, którzy ze względu na swoją niepełnosprawność nie mogą konkurować na tzw. „wolnym rynku pracy”. Za pracę, wykonywaną w wymienionych wyżej sektorach, uczestnicy otrzymują wynagrodzenie adekwatne do stopnia zaangażowania, a także stałą opiekę lekarską, pomoc psychologiczną i rehabilitacyjną.

Oprócz pracy zawodowej uczestnicy mogą skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, zajęć muzycznych, teatralnych, tanecznych i sportowych. Uczestnicy nabywają wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, a uzyskane certyfikaty i staże stanowią pomost do ogólnego rynku pracy.

Dariusz Kosma

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Końskich

Dodaj komentarz

Wiadomości

Ratujmy Wiesława!

Wiesław Wydra 52-latek z Radoszyc zmaga się z rakiem mózgu. Jedyną szansą jest nowoczesna terapia Optune. Miesięczny koszt to ponad 100 tysięcy złotych. Tylko...

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Turystyczna rodzinka Pasków wraz z przyjaciółmi przy współpracy z Miejsko-Gminnym Domem Kultury w Końskich zorganizowała i przeprowadziła III Rajd Borysa. W minioną sobotę 25 stycznia...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze