Indian – historia kołem się toczy

Niewiele jest marek na świecie, o których każdy słyszał, nawet jeśli nie interesuje się danymi produktami. Jedną z nich jest Indian – firma produkująca wysokiej klasy motocykle. Wśród fanów motoryzacji nie ma osoby, dla której nazwa marki brzmiałaby obco. Firma przeszła burzliwe dzieje zaliczając wzloty i upadki, ostatecznie zajmując pozycję w czołówce jako marka produkująca wyjątkowe egzemplarze motocykli.

Narodziny z legendą w tle

Powstanie marki Indian datuje się na rok 1901, kiedy były mistrz wyścigów rowerowych – Oscar Hedstrom, na zlecenie George’a Hendee stworzył prototyp roweru zasilanego silnikiem spalinowym. Pojazd miał za zadanie nadać prędkości odbywającym się wyścigom rowerowym. W tym miejscu wyraźnie zaznacza się, że firma Indian rozpoczęła swoją działalność na dwa lata przed swoim konkurentem – Harley Davidsonem.

Tymczasem początki Indian miały miejsce w 1897 roku, kiedy George Hendee rozpoczął samodzielną działalność, której celem była produkcja rowerów. Przedsięwzięcie cieszyło się sporym zainteresowaniem, a najchętniej kupowanym produktem był model roweru American Indian. Stąd też wziął się pomysł na nazwę firmy, skracając ją po prostu do Indian.

Rozkwit marki

Produkty marki Indian od samego początku cieszyły się dużym zainteresowaniem. Produkowanym ręcznie motocyklom nadano znak rozpoznawczy w postaci lakieru w odcieniu soczystej czerwieni. Firma celowała w odbiorców z sektora sportowego, wyposażając swoje pojazdy w silniki V-twin. W 1907 roku w sprzedaży pojawił się model, który był drogową wersją sportowego odpowiednika. Ten ruch zrewolucjonizował branżę motoryzacyjną, czyniąc markę Indian największym producentem jednośladów na świecie.

Wtem nastała wojna

Nieoczekiwany sukces marki jeszcze bardziej nakręcał konkurencję. Harley Davidson stale deptał Indianom po piętach, usiłując uzyskać pozycję lidera w sprzedaży motocykli. Udało się to dopiero w okresie I oraz II Wojny Światowej, kiedy markę Indian opuścili jej założyciele. Produkcję motocykli ostatecznie zakończono w 1953 roku.

Odrodzenie

Kolejne lata przebiegały pod szyldem wznawiania i ponownych upadków marki. Producenci próbowali wskrzesić Indian, wykupując prawa do produkcji legendarnych jednośladów. Sukces nastał dopiero w 2011 roku, kiedy firma Polaris Industries nabyła prawa do marki i wypuściła na rynek trzy modele motocykli, w które tchnęła ducha legendarnych prototypów. Dziś motocykle produkowane są w USA, a każdy model zawiera elementy, które na stałe zapisały się w kartach historii marki. Indian to przede wszystkim fuzja dużych błotników, silnika V-twin i chromowanych dodatków, które przeplatają się z nowoczesnymi komponentami. Oferowane w sprzedaży modele gwarantują przede wszystkim komfort i wygodę podróżowania, a dodatkową niespodziankę stanowi wysoce zaawansowany sprzęt elektroniczny.

Indian w Polsce

Od 2014 roku w Polsce jest możliwość nabycia modeli legendarnej marki. Importem jednośladów Indian zajmuje się poznańska firma V Cruiser. Pojazdy można zakupić w takich miastach, jak Warszawa, Bielsko-Biała, Poznań, a także w Motocykle Kraków.

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze