Rozpoczęto budowę piątej drogi z rondem

Symbolicznym wbiciem sztychówek w ziemię, w miejscu gdzie koparka zaczyna zbierać jej wierzchnią warstwę, władze miasta i radni rozpoczęli budowanie ulicy Mostowej o długości 700 metrów. Na skrzyżowaniu ulicy Zielonej z Mostową będzie wybudowane rondo.

 Ulica Mostowa budowana jest w dwóch etapach. Pierwszy został skończony, przekazany do użytku i jest solidnie eksploatowany. Ten fragment Mostowej wiedzie pod dwoma mostami kolejowymi od okrągłego skrzyżowania ulic Armii Krajowej, Lipowej, Wojska Polskiego do ulicy Zielonej. Podczas budowania wspomnianego odcinka miasto nie miało pieniędzy, by drogę budować dalej.

Znalazły się pieniądze

Ale gdy z Funduszu Dróg Samorządowym Końskie otrzymało na to zadanie nieco ponad 2.187.000 złotych, inwestycję rozpoczęto. Z gminnej kasy dołożono tyle pieniędzy, by wystarczyło na przedłużenie ul. Mostowej. Nawet za most, jaki jest przerzucony nad rzeczką Czystą, gdzie teraz jeszcze istnieje kładka dla pieszych. Zatem koszt budowy wyliczono na 3.525.622 złote i 94 grosze.

Łopaty w ruch

Koparka Zakładu Usług Remontowo-Budowlanych „Albud” wgryzła się w twarde podłoże, jakie zostało po drodze, która tu niegdyś była. Wysypała kilka łyżek na hałdę. Przy niej stanęli Krzysztof Obratański, burmistrz, radni Paweł Pisiałek i Marek Kozerawski, kilku urzędników magistratu i na komendę przerzucili kilka sztychówek ziemi, czym symbolicznie rozpoczęli budowanie drogi.

Trzeba dodać, że w miejscu, gdzie Mostowa krzyżuje się z Zieloną, będzie wybudowane rondo, które ma usprawnić ruch samochodów na wspomnianych drogach. Gdy pierwsza część ulicy Mostowej została przekazana do użytku, mimo że pod mostami kolejowymi ma tylko jeden kierunek ruchu, od razu zaczęła jeździć tędy większa ilość samochodów, których właściciele pracują w zakładach w tym rejonie miasta. Korzystają ze skrótu, nie muszą przepychać się w korkach, jakie w godzinach szczytu powstają na ulicach Sportowej, 1 Maja, Spółdzielczej, Iwo Odrowąża.

Otwarcie za rok

Teraz ul. Mostowa dotrze do ul. Odludnej w Rogowie. Obok jezdni zbudowany będzie chodnik, ścieżka rowerowa, zjazdy, nowy most, oświetlenie drogowe. Powstanie też oznakowanie poziome i pionowe. Za rok będziemy przecinać wstęgę, przekazywać nowy trakt do eksploatacji.

Dodać należy, że jest to piąty odcinek drogi, które koneccy samorządowcy zaplanowali do wybudowania i otrzymali znaczące dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Wcześniej budowano drogę od ul. Zachodniej do lądowiska helikopterów przy koneckim szpitalu, gdzie niebawem będzie dobudowany jeszcze jeden kawałek drogi omijający blok mieszkalny.

Kolejne drogi rozpoczęto budować w Bedlnie, Sielpi – ul. Jarzębinowa, trasa równoległa do drogi wojewódzkiej W746 w Rogowie. Wieść, że pieniądze na ten dodatkowy odcinek drogi do szpitala w województwie są, dotarła już do Końskich. Miasto czeka na… czek z poważną kwotą.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W środę, 21 stycznia 2020 w Komendzie Wojewódzkiej Policji odbyła się coroczna odprawa kadry kierowniczej policji Garnizonu Świętokrzyskiego. Szefowie poszczególnych pionów przedstawili statystyki dotyczące działań...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze