W Maleńcu promują lokalne dziedzictwo kultury

Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło konkurs zatytułowany „Odkryj Swój Skarb”. Wyróżnienie w konkursie otrzymał Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu wraz ze Stowarzyszeniem „W Dolinie Czarnej”. Ich wspólne działanie to jedna z najciekawszych edukacyjno-kulturalnych inicjatyw, których w tegorocznej edycji oceniano 200.

  Celem ogólnopolskiego konkursu „Odkryj Swój Skarb” , jaki został ogłoszony przez Narodowe Centrum Kultury, to promowanie najciekawszych edukacyjnych i kulturalnych działań, które w podtekście mają pokazywać skarby miejscowości do 30 tysięcy mieszkańców.

 

Jedna z 200 inicjatyw

Działania mają popularyzować lokalne dziedzictwo, umacniać tożsamość w oparciu o ważne miejsca. Jedną z 200 inicjatyw lokalnych, które poddano weryfikacji i ocenie były działania Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” i Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu. Przez pracę i symulację działań w oparciu o wybitnie zabytkową infrastrukturę dawnego zakładu przemysłu metalowego w Maleńcu. Ponadto, pracę wolontariuszy, członków grupy rekonstrukcji historycznej pod nazwą „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” przez Katarzynę Zbijak, Macieja Chłopka i Joannę Smołuch. Tu należy dodać, że fabrykantem nazywano robotnika, który pracował w fabryce. Później nazwa przylgnęła do właścicieli fabryk, bogatych ludzi. Natomiast patriota nadal to samo znaczy. Z Maleńca do konkursu zgłoszono inicjatywy edukacyjno-kulturalne, których celem i wynikiem jest pielęgnowanie, popularyzowanie dziedzictwa lokalnego -materialnego i  niematerialnego – oraz umacnianie tożsamości lokalnej, dotyczące między innymi zabytków zabytków przemysłowych, etnograficznych.

 

Promowanie zabytkowego zakładu

Konkurs przeznaczony jest do każdego, komu nie jest obojętne kulturowe dziedzictwo lokalne. Zaś przeprowadzone przez niego działania mają na celu rozbudzenie zainteresowania miejscem zamieszkania, zarówno samych jego mieszkańców jak i osób odwiedzających. Właśnie te działania są promują i upowszechniają tradycje metalurgiczne tego regionu i wartości prac przekazywanych z ojca na syna. W te działania wpisują się patriotyczne tradycje konecczyzny. Realizowana  w Maleńcu inicjatywa jako jedyna z województwa świętokrzyskiego znalazła się w gronie 20 laureatów konkursu „Odkryj Swój Skarb 2019”. Wraz z innymi wyróżnionymi przedsięwzięciami inicjatywa „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” zostanie opublikowana przez Narodowe Centrum Kultury, jedna z najciekawszych propozycji edukacyjno-kulturalnych w Polsce.

 

Nie sprzedali

Gość dawno temu, bo na przełomie PRL I Rzeczpospolitej, Fabrykę w Maleńcu przypadkowo odwiedzili goście zza oceanu. Trafili do fabryczki ledwo co wygaszonej. Obejrzeli zakurzone maszyny, i wśród tych biznesmenów znalazł się taki, który od razu, na pniu chciał fabrykę kupić. Transakcja nie doszła do skutku. Amerykanin szczerze tego żałował. Potem przyjechali studenci Politechniki Śląskiej i teraz Maleniec czeka na turystów.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W środę, 21 stycznia 2020 w Komendzie Wojewódzkiej Policji odbyła się coroczna odprawa kadry kierowniczej policji Garnizonu Świętokrzyskiego. Szefowie poszczególnych pionów przedstawili statystyki dotyczące działań...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze