5 skutecznych sposobów na lepsze zdjęcia

Chciałbyś rozwinąć swoje umiejętności fotograficzne? Zastanawiasz się, co zrobić, aby Twoje zdjęcia w końcu zachwyciły odbiorców? Przeczytaj artykuł i poznaj 5 skutecznych sposobów na błyskawiczną poprawę jakości zdjęć.

Jak robić dobre zdjęcia

Początkującym fotografom często wydaje się, że dobre zdjęcie to kolor, ruch, kształt lub inne niezwykłe zjawisko, zarejestrowane na filmie lub matrycy aparatu. Bardzo często myślą, że fotografowanie w egzotycznych miejscach zapewni im dobre zdjęcia. Nic bardziej mylnego.

Najważniejszym elementem, który odróżnia przypadkowe „fotki” od profesjonalnych fotografii jest rzemiosło. Fotografowania trzeba się po prostu nauczyć. Istnieje mnóstwo narzędzi, które pomagają w zachowaniu prawidłowej ekspozycji, kompozycji oraz estetyki. Dzięki nim wspaniałe kadry zawsze są na wyciągnięcie ręki (np. w Twoim domu lub najbliższej okolicy).

Poniżej znajdziesz listę 5 skutecznych sposobów, dzięki którym szybko poprawisz jakość swoich zdjęć.

1. Zwróć uwagę na drobne elementy

Kluczem do robienia wspaniałych zdjęć jest umiejętność dostrzegania drobnych elementów. Zwróć uwagę na swoje ulubione kadry. Przytłaczająca większość z nich ma wyraźny główny motyw. Odszukanie, a następnie twórcze wykorzystanie tego motywu to najszybszy sposób na poprawę jakości zdjęć.

Jak odkryć interesujący motyw? Przede wszystkim należy patrzeć, obserwować i przyglądać się wszystkiemu, co nas otacza. Rozwijając swoją wiedzę fotograficzną, zmienisz też swój sposób postrzegania świata. Gdy już zdefiniujesz, co chciałbyś przekazać odbiorcy – zastanów się, jakie narzędzia wykorzystać, aby osiągnąć najlepszy efekt. Zastosuj podstawowe zasady kompozycji i ekspozycji. Wybierz odpowiedni tryb fotografowania w swoim aparacie. W opanowaniu najważniejszych narzędzi, które podnoszą jakość zdjęć, pomoże Ci dobry kurs fotografii online.

2. Uważaj na emocje

W czasie fotografowania regularnie towarzyszą nam emocje. Niestety – bardzo często nie istnieje sposób, aby później przekazać je na zdjęciu. Fotograf pod wpływem emocji koncentruje się wyłącznie na tym, co chce widzieć. W takich okolicznościach całą swoją uwagę skupia na pojedynczym motywie zdjęcia, jednocześnie zapominając o pozostałych elementach kadru.

Większość błędów, które powstały pod wpływem emocji zauważa się dopiero na odbitce. Mogą to być np. napisy na murach, niepotrzebne fragmenty zabudowy, krzaki itd. Na chwilę przed naciśnięciem spustu migawki powinieneś powstrzymać emocje i jeszcze raz spojrzeć na wszystkie elementy ujęcia.

3. Ćwicz codziennie

Dobre zdjęcia bardzo rzadko są dziełem przypadku. Twoim celem powinno być osiągnięcie powtarzalności. Każdy dobry fotograf dąży do tego, aby wszystkie jego kadry były co najmniej poprawne technicznie.

Powtarzalność to efekt wiedzy i doświadczenia. Profesjonalne fotografowanie wymaga regularnej praktyki. Nigdy nie wiesz, kiedy zauważysz coś interesującego. Dlatego zadbaj, aby Twój aparat był zawsze przy Tobie. Pamiętaj też, że tworzenie wspaniałych fotografii wcale nie jest związane z koniecznością odwiedzania egzotycznych miejsc. Mnóstwo interesujących tematów możesz znaleźć w trakcie spaceru w swojej okolicy lub w trakcie weekendowego wypadu za miasto.

4. Pomagaj wyobraźni

Podczas wykonywania zdjęcia postaraj się myśleć słowami, które opisują kadr. W ten sposób łatwiej dookreślisz najważniejsze cechy obrazu i skupisz się na wiodącym temacie. Jeżeli w swojej wyobraźni komponujesz kadr, postaraj się przewidzieć efekt końcowy. Regularnie spoglądaj w wizjer aparatu.

Postaraj się wykonać przynajmniej kilka zdjęć zaplanowanego kadru. Następnie wciel się w rolę swojego krytycznego widza. Czy udało Ci się wystarczająco przedstawić główny motyw zdjęcia? Czy zauważasz jakiekolwiek problemy z kompozycją? Może trzeba poszukać innego miejsca lub skorzystać z innych obiektywów.

5. Nie spiesz się

W fotografowaniu ogromne znaczenie ma cierpliwość. Ponad wszelką wątpliwość nie jest to hobby dla osób, które nieustannie gdzieś pędzą. Wspaniałe fotografie są z reguły wyczekane, „wychodzone” i starannie zaplanowane.

W trakcie robienia zdjęć, zwróć szczególną uwagę na oświetlenie. Być może ten sam kadr będzie wyglądał zupełnie inaczej w promieniach wschodzącego słońca? Być może interesujący motyw będzie wyglądał dużo lepiej o innej porze roku. Profesjonalni fotografowie wielokrotnie wracają w te same miejsca. Poszukują okoliczności, które będą maksymalnie zbliżone do ich artystycznej wizji kadru. Powinieneś robić to samo.

(artykuł zewnętrzny)

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W minioną środę Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski gościł w Gowarczowie. 12 lutego br. Stanisław Pacocha, wójt gminy Gowarczów gościł Zbigniewa Koniusza, wojewodę świętokrzyskiego. W spotkaniu...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze