Jasełka w koneckim domu kultury

W piątek w „Egipcjance” Grupa Artystyczna Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich wystawiła jasełka pt. „Gloria, gloria! Chwała Pana się objawi”.

Grupa Artystyczna Miejsko-Gminnego Domu Kultury prowadzona przez Annę Wiaderną jest niezwykła z różnych względów. Jednym z nich jest ścisła współpraca dzieci, młodzieży i seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ta współpraca owocuje przeróżnymi widowiskami z okazji świąt patriotycznych, przypomina o dawnych zwyczajach i tradycjach. Zawsze podczas widowisk z barwnej sceny tryska wielka energia pokazująca, że muzyczno-aktorskie pasje mogą dodawać skrzydeł ludziom w różnym wieku.

Tryskali energią

Taką energię odczuli licznie zgromadzeni widzowie podczas wystawianych w „Egipcjance” w piątkowy wieczór jasełek zatytułowanych „Gloria, gloria! Chwała Pana się objawi”. Gości przywitał Piotr Salata, dyrektor MGDK w Końskich. Cieszyła obecność młodzieży i seniorów, a także koneckich samorządowców.

Teksty, kolędy, pastorałki…

Na barwne widowisko złożyły się teksty, kolędy, pastorałki i inne pieśni opowiadające o cudzie narodzenia Jezusa.

– Staraliśmy się przekazać historię młodziutkiej Maryi, jej obawy i rozmyślania dotyczące tego, co ma się w niedługim czasie dokonać. Mamy nadzieję, że to się udało. Jestem bardzo wdzięczna wszystkim aktorom i muzykom, że znaleźli czas na próby, ćwiczenia, naukę ról i pieśni – informuje Anna Wiaderna, twórczyni jasełek.

Aktorzy wydarzenia

W niezwykłą historię sprzed dwóch tysięcy lat wprowadzał widzów narrator, którym był Mateusz Kupis. Rolę Maryi odgrywała Alicja Woldańska, Józefa – Filip Cieślik, Elżbiety – Julia Wąsik, a Anioła – Kamil Cholewa. To były role główne. W jasełkach nie mogło zabraknąć pastuszków, których grali: Jakub Zbróg, Bartek Sota, Karol Kamiński i Karol Wiaderny oraz przybyłych z różnych części świata monarchów. W Trzech Króli wcielili się: Henryk Kosierkiewicz, Marian Paras i Paweł Najmrodzki. Gospodarzy z Betlejem grali Antonella Chianese i Grzegorz Maślak. Wystąpiły także: Teresa Dunajska, Barbara Zenka, Jola Sykuła, Barbara Stefańczyk i Irena Maślak z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ważna rola muzyki

W jasełkach niezwykle ważną rolę odgrywa muzyka. Za aranżacje i przygotowania kolęd i pastorałek odpowiadał Roman Cieślak, instruktor muzyczny koneckiego DK, kompozytor i gitarzysta. Muzyk zaprosił do akompaniowania pianistę Piotra Zaborowskiego, basistę Marka Wąsika i perkusistę Zbigniewa Werensa. Zaśpiewali: Nadia Serek, Jadzia Kołodziej, Patrycja Dukat, Olaf Młodziński, Nina Filiks, Emilia Mazur i Zuzia Szlenk. Gościnnie wystąpili: Dominika Wróbel, Daniel Feliński oraz Marysia Frączyk i Zosia Frączyk.

Dariusz Kosma

Fot. MGDK Końskie

Poprzedni artykułPieniądze dla szkół branżowych
Następny artykułGatniki w Orkiestrze

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze