Prawie dwa tysiące dzików do odstrzału

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, wydał w poniedziałek, 10 lutego rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na obszarze zagrożenia występowaniem afrykańskiego pomoru świń na terenie województwa świętokrzyskiego. Blisko 2 tys. dzików zostanie odstrzelonych w świętokrzyskich lasach. 

Najwięcej, bo 271 dzikich świń ma zostać odstrzelonych w kieleckich lasach, na drugim miejscu znajdują się koneckie lasy. W skarżyskich lasach do sanitarnego odstrzału wyznaczono liczbę 134 dzików, zaś w Starachowicach 107 dzikich świń. 

Jak informuje Ewa Łukomska, rzeczniczka wojewody liczba dzikich zwierząt do odstrzału nie jest duża, to połowa skali, w jakiej odstrzał prowadzono w ubiegłym roku. A jest to skuteczna metoda na walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. 

W Polsce na ASF chorują głównie dziki. W zeszłym roku było 2,5 tys. takich przypadków. Jak do tej pory w województwie świętokrzyskim na razie nie stwierdzono wystąpienia wirusa. 

 

 

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Mimo różnych zakazów, złodzieje pracują bez wytchnienia. Policja odnotowuje nieco mniej złodziejskich wybryków, ale jednak przestępcy zabierają dobra materialne innych ludzi. Mieszkaniec gminy Radoszyce za...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze