TOP emerytury

Ile wynosi najwyższa emerytura w regionie? A ile wynosi najniższa emerytura w powiecie koneckim? Od czego zależy wysokość tego świadczenia i dlaczego opłaca się dłużej pracować na dobrze opłacanym stanowisku pracy?

Zapewne wielu z nas nie raz zastanawia się, ile wyniesie moja emerytura, gdy już osiągniemy wiek uprawniający do tego świadczenia. Już dziś możemy to przewidzieć z pewnym prawdopodobieństwem, ale tak do końca będziemy wiedzieć to dopiero wtedy, gdy nabędziemy wiek emerytalny. Co więcej wszystko zależy od tego, gdzie i za ile będziemy przez ten cały czas pracować.

Najwięcej…

Jak pokazują statystyki przedstawione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach najlepiej „zarabiający” emeryt w regionie świętokrzyskim co miesiąc pobiera świadczenie w wysokości 20.532,23 zł (brutto). To mężczyzna, mieszkaniec Kielc. 

Najwyższa emerytura w powiecie koneckim wynosi natomiast  9.163,69 zł  pobiera ją również mężczyzna.

– Wymienieni to osoby mające staż pracy blisko 40 letni (kilka nawet prawie 50 letni), osoby będące aktywne zawodowo od początku swojej pracy – bardzo często rozpoczynające prace jako osoby po szkole 18-20 letnie, mające wszystkie lata pracy udokumentowane (również posiadające obliczony kapitał początkowy- czyli prace sprzed 1999 r.), pracujące często przez wiele lat, tylko w 2-3 zakładach pracy, (czyli byli to pracownicy przechodzący wszystkie szczeble kariery zawodowej zaczynając od szeregowego pracownika, a kończąc na stanowiskach dyrektora czy prezesa, są też naukowcy, pracujący za granicą i posiadający własne firmy. Większość z nich – po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie pobierała od razu emerytury lecz pracowała jeszcze zawodowo przez kilka lat na swoich stanowiskach.

Najmniej…

Zatem jaki z tego wniosek? Czy opłaca się pracować dłużej? Patrząc na liczby,  bez wątpienia – tak. Bo przeciwwagę dla tych najlepiej uposażonych stanowią ci z najniższymi emeryturami. Minimalne emerytury w ub. roku to kwoty po…  kilkanaście złotych! Np. 17,59 zł brutto.

– Świadczenie w takiej wysokości pobiera kobieta w wieku 63 lat, która była zatrudniona w swoim życiu tylko przez miesiąc – dodaje rzecznik ZUS.

To nie jest jednak najniższa emerytura w kraju. We Wrocławiu kobieta pobiera emerytur w wysokości 20 groszy – miał tylko jedną umowę-zlecenie na trzy miesiące.

– Emerytury w kwocie 10, 20, czy 50 groszy (a takie w kraju są wypłacane) wynikają z nieopłacania składek na ubezpieczenia społeczne w trakcie pracy. Mówiąc wprost, osoby te pracowały całe życie „na czarno” i posiadają np. umowę zlecenie na dzień czy dwa na kwoty kilkudziesięciu złotych – mówi rzecznik.

Gdzie są najwyższe emerytury?
Końskie

9.163,69 zł – mężczyzna

7.931,14 zł – mężczyzna

7.903,29 zł – mężczyzna

Starachowice

10.140,50 zł – mężyczyzna

8.152,73 zł – mężczyzna

7.704,14 zł – mężczyzna

Kielce i powiat kielecki

20.532,23 zł – mężczyzna

16.955,58 zł – kobieta

16.046,14 zł – mężczyzna

Skarżysko-Kam.

10.101,35 zł – mężczyzna

7.237,36 zł – mężczyzna

6.997,15 zł – mężczyzna

ew

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze