Zimowy marsz w wiosennej oprawie

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Końskich zorganizowało XXI Zimowy Marsz na 25 kilometrów. Nikomu nie przeszkadzało, że na trasie nie było nawet grama śniegu. Mimo, że zimno nie dało się turystom we znaki, jak to się objawiało w pierwszych marszach, uczestnicy byli zadowoleni z pokonania trasy.

– W tegorocznej edycji Zimowego Marszu na 25 km wzięło udział blisko 270 osób – mówi nam Magdalena Weber z koneckiego PTTK . – Bardzo mile zaskoczyła nas frekwencja, uczestnicy przyjechali w przeważającej większości z woj. świętokrzyskiego: Kielc, Skarżyska-Kam., Starachowic, Ćmińska, Chęcin, Bilczy, Buska-Zdroju, Staszowa, pobliskich: Opoczna, Białaczowa, Żarnowa czy Przysuchy, a nawet odległych miast jak: Warszawa, Lublin, Łódź, Katowice. Licznie stawili się też mieszkańcy Końskich i miejscowości powiatu koneckiego.

 Wydawano prowiant – kiełbaski, które na trasie marszu, w Piekle chyba wszyscy grilowali nad ogniskiem. Gdy już turystyczna brać załatwiła formalności dwa autobusy robiąc po dwa kursy przewiozły ich do Kazanowa. Sprzed klasztoru wszyscy wyruszyli na 25-kilometrową trasę. 

 

Z Kazanowa do Rogowa

Marsz zaliczany jest do klasyfikacji Superpiechura Świętokrzyskiego. O to wyróżnienie PTTK ubiega się wielu turystów pieszych. Każdy piechur otrzymał mapkę, gdyby w momencie rozdzielenia się maszerujących nie zabłądził. Turyści wyruszyli spod klasztoru. Na końcu Kazanowa skierowali się skierowali się na Brody, Wincentów i przez las dotarli do rezerwatu przyrody Piekło-Gatniki. Tu właśnie na przybywających czekało ognisko. Można było kiełbaskę posilić się, bo przed nimi jeszcze długa droga. Z Piekła dotarli do Nieba, gdzie skręcili w prawo i czerwonym szlakiem szli przez 10 kilometrów. Dotarli do drogi asfaltowej relacji Końskie -Wąsosz. Potem znów przez las doszli do drogi krajowej K42, przecięli ją i udali się w kierunku Rogowa. W Wiejskim Domu Kultury zakończył się marsz. Z wielką serdecznością turystów przyjęła Urszula Nowicka – kierowniczki tej placówki jak też zaangażowanie działaczy i sympatyków Oddziału PTTK w Końskich: Zbigniewa Gontka, Anny i Wojciecha Ziółkowskich, Bartosza Webera, Magdaleny Weber, Jolanty Weber, Zdzisławy Król, Beaty i Pawła Wilków, Agnieszki Dzwonnik-Zatory, Sylwii Fatalskiej, Adriana Bodasińskiego, Roberta Bodasińskiego.

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze