Dzień Dawcy Szpiku w Końskich. Pomóżmy Michałowi Kamińskiemu!

W niedzielę, 23 lutego w Końskich odbędzie się akcja pod nazwą „Dzień Dawcy Szpiku w Końskich”. Wydarzenie połączone jest z Turniejem Halowej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Końskich. Organizatorem jest UKS AP Champions Końskie.

Wszystko to po to, aby pomóc Michałowi Kamińskiemu. 15-latek czeka na przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy.

Harcerz, pasjonat muzyki

Michał Kamiński jest harcerzem, pasjonatem tańca breakdance i beatboxu. Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, ale w Końskich ma rodzinę. Dotychczas wiódł pełne pasji życie.

W grudniu ubiegłego roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia pojawiły się pierwsze objawy choroby. Swój świat z dnia na dzień zamienił na szpitalne łóżko, kiedy rozpoznano u niego ciężką aplazję szpiku kostnego.

Obecnie Michał przebywa w Klinice Onko-Hematologii Dziecięcej w Szczecinie, gdyż z powodu ciężkiego przebiegu choroby, konieczne są regularne przetoczenia płytek krwi, by nie doszło do krwawień zagrażających jego życiu. W oczekiwaniu na przeszczep szpiku planowana jest kosztowna, nierefundowana terapia, dlatego prowadzona jest również zbiórka pieniędzy na rzecz Michała.

Najbliżsi walczą o jego zdrowie i życie

Najbliżsi Michała, walcząc o jego zdrowie i życie, z myślą o nim, ale także o innych oczekujących na przeszczep, postanowili jako wolontariusze DKMS zorganizować akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Jak mówią: Nie ma nic piękniejszego od bezinteresownie podarowanej cząstki siebie, aby uratować czyjeś życie.

Wspomnienia wolontariuszki

Swoimi wspomnieniami podzieliła się z nami konecczanka, która w 2011 r. oddala szpik potrzebującej, niespokrewnionej osobie.

– Zarejestrowałam się jako potencjalny dawca szpiku w 2008 r. Trzy lata później odebrałam telefon z zapytaniem, czy nadal jestem gotowa oddać szpik. Potem nastąpił okres oczekiwania, zostałam dokładnie przebadana w celu weryfikacji, czy mój stan zdrowia pozwala na zostanie dawcą. Czy pobranie komórek macierzystych jest bezpieczne dla mnie i dla biorcy. Po pozytywnym przejściu wszystkich badań mogłam umówić się na zabieg. Pobrano szpik z talerza kości biodrowej – w znieczuleniu. W jeden dzień przyjęto mnie na oddział, drugiego dnia miałam zabieg, a w kolejnym już wyszłam ze szpitala – opowiada.

– Można też mieć pobrane komórki macierzyste drugą metodą – z krwi obwodowej – co ma miejsce w 80 % przypadków i wtedy nie musimy być hospitalizowani. Uważam, że nie powinniśmy się bać samego procesu oddania szpiku. Lekarze dbają zarówno o zdrowie dawcy, jak i biorcy. Skorzystajmy z tego, że znajdujemy się po stronie ludzi zdrowych i mamy możliwość uratowania komuś życia. Choroby przychodzą nagle i nie wiemy, czy sami nie będzie musieli kiedyś poszukiwać zgodnego dawcy. Pomagajmy sobie nawzajem, dobro wraca – dodaje.

Kto może być dawcą?

Aby zarejestrować się jako dawca, wystarczy jedynie przyjść w 23 lutego do koneckiej hali. Trzeba wypełnić formularz, następnie pobrać wymaz z jamy ustnej specjalnymi do tego celu pałeczkami. Cała procedura trwa kilka minut, a wolontariusze biorący udział w akcji przeprowadzą, przez wszystkie etapy i udzielą wszelkich informacji.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. O samej procedurze rejestracji oraz oddania szpiku można dowiedzieć się na stronie www.dkms.pl

Apel rodziny

– W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek każdy może zachorować, to może być każdy z nas. Na szczęście każdy może też pomóc Pamiętaj, że jako Dawca dajesz choremu najcenniejszy dar, szansę by żyć – rodzina i przyjaciele potrzebującego Michasia serdecznie zapraszają wszystkich ludzi dobrego serca i proszą o ten bezcenny dar.

– Wierzę, że pomożemy wielu ludziom. Wierzę, że dobro wróci do nas w postaci zdrowia mojego Syna. Wierzę, bo nic innego uczynić nie mogę dla mojego dziecka. Mogę do końca mieć nadzieję i wierzyć, że gdzieś jest jego bliźniak genetyczny, który poda mu dłoń. Gdziekolwiek jesteś Aniele mojego Syna, przyjdź i zarejestruj się – prosi mama chłopca.

W oczekiwaniu na przeszczep

Nim dojdzie doi przeszczepu szpiku, planowana jest kosztowna, nierefundowana terapia. Dlatego prowadzona jest również zbiórka pieniędzy na rzecz Michała. Wpłat można dokonywać na konto Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i inne Choroby Nowotworowe, której jest podopiecznym (PEKAO S.A., II O/Szczecin, nr konta 25 1240 3927 1111 0000 4100 0269, w tytule należy wpisać: Michał Kamiński). Można też przekazać 1% podatku. Uzupełniając formularz PIT należy wpisać „KRS 0000120305” z dopiskiem „Dla Michała Kamińskiego”. To nic nie kosztuje, a cała procedura trwa zaledwie chwilę.

Turniej dla Michała

Tego dnia w koneckiej hali sportowej odbędzie Turniej Akademii Piłkarskiej Champions Końskie rocznika 2010 o Puchar Burmistrza Końskich. W turnieju udział weźmie dziesięć drużyn: dwie ekipy gospodarzy UKS AP Champions Końskie, Juventa Starachowice, KSZO Ostrowiec Św., Football Academy Jędrzejów, UKS AP Champions Piotrków Trybunalski, Piłkarska Akademia Skarżyska, Star Starachowice, Stal Kunów oraz Neptun Końskie.

Dla uczestników turnieju przewidziano poczęstunek w postaci pizzy oraz nagrody dla najlepszego zawodnika, bramkarza oraz strzelca turnieju. Każda drużyna otrzyma pamiątkowy puchar, a zawodnik medal. Dla rodziców oraz kibiców także przewidziano poczęstunek w postaci napojów oraz słodkich przekąsek.

Dariusz Kosma

Fot. archiwum rodzinne

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Pięciu wykonawców złożyło oferty w przetargu na przebudowę obiektu mostowego w Stąporkowie, na odcinku drogi krajowej nr 42 między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. Roboty polegające...
Z domu w gminie Radoszyce, 4 kwietnia br. wyszedł młody mężczyzna. Do akcji poszukiwawczej wezwano policjantów i strażaków Służby błyskawicznie pojawiły się i przystępowały...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze