Paliły się nieużytki rolne na granicy powiatów

Na granicy powiatu koneckiego z powiatem radomszczańskim paliły się nieużytki rolne, dzikie trawy na powierzchni około 2 ha. Pożar przybierał na sile. W akcji gaśniczej udział brali m.in.: druhowie strażacy z OSP Góry Mokre, OSP Słupia Konecka i JRG Końskie.

 Przed przystąpieniem do akcji gaśniczej, druhowie i strażacy JRG ustalili, że ogień trawi nieużytki rolne na ok.2 hektarach. Druhowie i strażacy ratownicy próbowali opanować pożaru przy pomocy tłumic. Silne porywy wiatru powodowały szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Na miejsce zadysponowano cztery zastępy. Akcją gaśniczą dowodzili dh Paweł Domaracki, OSP Góry Mokre, dh Zając Mateusz, OSP Słupia Konecka, asp. sztab. Michał Bukowski. Nieco później do akcji włączyli się druhowie OSP KSRG Radoszyce; OSP KSRG Wilczkowice, OSP Pilczyca i OSP Ruda Pilczycka.

Pożar się powiększał

Po przybyciu zastępu z JRG Końskie, kierujący działaniami ratowniczymi asp. sztab. Michał Bukowski przeprowadził szczegółowe rozpoznanie. Ustalił, że pożarem objęte jest około 5 ha nieużytków. Paliło się na podmokłym terenie w odległości około 400 m od miejsca gdzie mogą dojechać samochody gaśnicze. Silny wiatr powodował szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Paliło się po obu stronach rzeczki o szerokości 4 metrów. Strażacy i druhowie gasili pożar z dwóch stron przy pomocy łopat i tłumic. Po opanowaniu sytuacji część ratowników przeprawiła się przez rzeczkę przy pomocy drabin nasadkowych na drugą stronę i dogasiła pozostałe zarzewia ognia – mówił nam st. kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy koneckich strażaków PSP.

Piromani „robią” smog !

 Ponad trzy godziny 37 strażaków i druhów strażaków zmagało się z ogniem, który na nieużytkach powstał w wyniku podpalenia. To był w tym roku drugi pożar nieużytków z jakim mocowali się druhowie i strażacy ratownicy. Przypuszczać należy, że właśnie tym podwójnym akcentem podpalaczy na dobre rozpoczyna się na podpalanie nieużytków. Przecież tym sposobem w powietrze leci więcej smrodliwego, pewnie i szkodliwego dymu, niż z kominów budynków mieszkalnych. Czyż to nie jest element smogu? Służby walczą z dymem z kominów, a o tym z pola zapominają?

MARIAN KLUSEK

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Pięciu wykonawców złożyło oferty w przetargu na przebudowę obiektu mostowego w Stąporkowie, na odcinku drogi krajowej nr 42 między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. Roboty polegające...
Z domu w gminie Radoszyce, 4 kwietnia br. wyszedł młody mężczyzna. Do akcji poszukiwawczej wezwano policjantów i strażaków Służby błyskawicznie pojawiły się i przystępowały...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze