Na Łysicy uczcili zimowe wejście na Mount Everest

Klub Górski PTTK Końskie wejściem na Łysicę, uczcił znaczące w świecie polskich himalaistów, zimowe zdobycie Mount Everestu. Ważne wydarzenie odbyło się 40 lat temu, a PTTK w przeddzień tej rocznicy.

 Grupowym wyjazdem w Góry Świętokrzyskie i wejściem na Łysicę turyści z PTTK Końskie uczcili 40 rocznicę pierwszego zimowego zdobycia najwyższej góry świata. To właśnie 17 lutego 1980 roku, Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy weszli na najwyższą górę ziemi – Mount Ewerest (8848 m.npm). Było to pierwsze wejście w warunkach zimowych na jeden z ośmiotysięcznych szczytów zaliczanych do Korony Himalajów i Karakorum. Śladami mistrzów W przeddzień tego historycznego wydarzenia Klub Górski PTTK Końskie zorganizował wycieczkę połączoną z pieszą wędrówką na trasie z Bielin przez Kakonin na Łysicę. Tam, w samo południe doszło do zaplanowanego wcześniej spotkania z turystami z Klubu Górskiego PTTK Kielce oraz Klubu Turystów Pieszych „Przygoda” z Kielc, który wędrowali z Ciekot i Bodzentyna. Były opowieści, wspomnienia i wspólne fotografie. Po zejściu do Świętej Katarzyny w Domu Wypoczynkowym „Jodełka” konecka grupa podsumowała wyjazd. Z racji wyjątkowych okoliczności wędrówki Ada Dębowska – prezes klubu – wręczyła wszystkim uczestnikom wyprawy okolicznościowe certyfikaty i pamiątkowe znaczki rajdowe.

Na Łysicę wchodzili

W zimowej wędrówce na Łysicę udział wzięli: Andrzej Armada, Ada Dębowska, Elżbieta Dębowska, Małgorzata Dulewicz, Rafał Dulewicz, Jan Fidor, Natalia Fidor, Piotr Fidor, Wiesław Jakubowski, Maciej Jasiński, Ewa Jedynak, Antoni Jurek, Julia Jurek, Krzysztof Jurek, Marzena Jurek, Gabriela Łaska, Halina Maceja, Ewelina Mokwińska, Dorota Nyk, Wojciech Pasek, Grzegorz Raczkowski, Rajmund Stańczyk, Iwona Stępień-Baran, Jan Szustak, Tadeusz Śliwak, Stanisław Świadek, Wojciech Wąsik, Krzysztof Wiatr, Martyna Wilk, Paweł Wilk, Michał Wojtaszewski.

Certyfikaty

Turystom górskim ze Świętokrzyskiego, oraz inspiratorom z Końskich należą się słowa uznania, za kultywowanie tradycji polskiego alpinizmu i himalaizmu. Nawet tak symbolicznym aktem jak zdobycie najwyższej w województwie Łysicy. Każdy z uczestników wejścia na Łysicę, otrzymał certyfikat tego wyczynu. Na pamiątkę, podwójną pamiątkę – pokonania siebie i uczczenia polskich himalaistów.

MARIAN KLUSEK

 

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Pięciu wykonawców złożyło oferty w przetargu na przebudowę obiektu mostowego w Stąporkowie, na odcinku drogi krajowej nr 42 między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. Roboty polegające...
Z domu w gminie Radoszyce, 4 kwietnia br. wyszedł młody mężczyzna. Do akcji poszukiwawczej wezwano policjantów i strażaków Służby błyskawicznie pojawiły się i przystępowały...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze