W Niekłaniu pieśnią oddali hołd Żołnierzom Niepodległej [zdjęcia]

5 marca w Publicznej Szkole Podstawowej w Niekłaniu Wielkim odbyła się Wieczornica pod hasłem „Młodość dla Niepodległej”.

Koncert to jeden z etapów programu edukacyjnego „Młodość dla Niepodległej, czyli wespół zespół po drogach wolnej Polski”, który jest realizowany w ramach współpracy Samorządu Uczniowskiego PSP w Niekłaniu z PSP nr 2 w Stąporkowie pod honorowym patronatem burmistrz Stąporkowa Doroty Łukomskiej.

Goście

Na wieczornicę tłumnie przybyli mieszkańcy, ale także rodzice młodych artystów. Dyrektor Teresa Pokusa przywitała zaproszonych gości. Była burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska, przewodniczący RM Jacek Kołodziej. Radni: Barbara Zamachowska i Maciej Pokusa. Synowie patrona PSP w Niekłaniu Bolesław Niedzielski i Andrzej Niedzielski, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Koło Niekłań. Aleksandra Milanowska, Grzegorz Włodarczyk, prezes ZNP Teresa Polak, Zbigniew Szkurłat wraz z ZWiR WP koło w Stąporkowie. Dyrektor PSP nr 2 Joanna Bernat, wicedyrektor PSP nr 2 Wojciech Ćwika oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Libera LesPublica.

Pieśnią uczcili pamięć

Poczas koncertu zebrani usłyszeli przepiękne pieśni wykonane przez młodych artystów: Natalię Boruń, przedszkolaki z Niekłania, Marysię Boruń, kl. VI a z PSP z Niekłania, „zerówkę” z Niekłania, harcerzy z PSP nr 2 w Stąporkowie, zespół „Szkolne Nutki” z Niekłania, Olafa Świerczyńskiego i Marcela Młynarczyka z PSP nr 2 w Stąporkowie.

Nie zabrakło również artystów z zaprzyjaźnionych placówek. Wystąpili: zespół „Asumpt” z Ewą Gulą z MGOKiS w Stąporkowie, zespół „Seniorada”, Sebastian Moczarski oraz zespół artystyczno-muzyczny z gminy Białaczów. Przez blisko trzy godziny szkoła w Niekłaniu rozbrzmiewała patriotycznymi pieśniami. Zabrzmiały: „Inka”, „Rodzimy kraj”, „Dziś idę walczyć”, mamo”, „Jak długo na Wawelu”, „Żeby Polska”, „Póki Polska żyje w Nas”, „Pieśń o Ojczyźnie” czy „Polskie Kwiaty”. Niezapomniane emocje wzbudziła odśpiewana wspólnie przez zebranych i Szkolne Nutki „Modlitwa Katyńska” .

Ciekawa lekcja historii

Występy wokalne były połączone z wystąpieniami gości. Sławomir Kusztal ze Stowarzyszenia ResPublica przybliżył zebranym sylwetki żołnierzy walczących o niepodległość, a pochodzących z terenu Naszego powiatu. Pani Aleksandra Milanowska córka państwa Józefy Życińskiej ps. „Zośka” i Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” w swoim wystąpieniu wspominała bohaterstwo swoich rodziców. Pokazała także zebranym pamiątki po ojcu z czasów gdy przebywał w ubeckim więzieniu, a które przekazał swojej żonie przed śmiercią.

Natomiast Grzegorz Włodarczyk opowiedział zgromadzonym na wieczornicy o życiu i bohaterstwie swego ojca Mieczysława Włodarczyka ps. „Dziadek”. Sylwetkę i historię patrona Szkoły w Niekłaniu ppor. Karola Niedzielskiego ps. „Dobosza” przybliżył zebranym jego syn Bolesław Niedzielski.

Celem koncertu jak, podkreśliła dyrektor Teresa Pokusa, jest oddanie hołdu żołnierzowi, będącemu na każdym etapie swojej walki o niepodległość, im wszystkim należy się pamięć nowych pokoleń. – Postanowiliśmy, że śpiewem najlepiej oddamy im hołd, ponieważ pieśń patriotyczna i żołnierska towarzyszyła tym żołnierzom podczas ich walki o niepodległość. Ale towarzyszy też nowym pokoleniom podczas uroczystości, spotkań czy choćby przy ognisku.

Jest to już drugi taki koncert zorganizowany w PSP w Niekłaniu Wielkim i powoli staje się on przepiękną tradycją szkoły.

Justyna Kołodziejczyk

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Pięciu wykonawców złożyło oferty w przetargu na przebudowę obiektu mostowego w Stąporkowie, na odcinku drogi krajowej nr 42 między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. Roboty polegające...
Z domu w gminie Radoszyce, 4 kwietnia br. wyszedł młody mężczyzna. Do akcji poszukiwawczej wezwano policjantów i strażaków Służby błyskawicznie pojawiły się i przystępowały...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze