Czerwony alert za miedzą

10 kilometrów od granicy z powiatem koneckim znaleziono padłego dzika. Wirus afrykańskiego pomoru świń zbliża się do świętokrzyskiego. Gminy Gowarczów, Końskie i Stąporków zostały włączone w żółtą strefę, gdzie może występować afrykański pomór świń

 Dla przypomnienia, 17 lutego 2020 roku znaleziono w powiecie przysuskim, niedaleko Drzewicy około 10 kilometrów od granicy z powiatem koneckim padłego dzika. Okazało się, że był zakażony ASF – mówi nam Tadeusz Kulkiewicz, Świętokrzyski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Selekcja

Natychmiast podjęto szczególne środki ostrożności. Trzeba dodać, że od kwietnia do końca 2019 roku, w naszym województwie zostało odstrzelonych 6 600 dzików. Należało ograniczyć  liczbę zwierząt wrażliwych, by chorobę zahamować. Wedle założeń, zostaną przeprowadzone dwa takie odstrzały. Według rozpoznania i założeń sanitarnych, powinno się zredukować populację dzików o 3,5 tysiąca sztuk. W 2019 roku wykryto wirus ASF u 2,5 tysiąca sztuk dzików, odnotowano 48 ognisk – pojawienia się choroby u świń.

Wojsko w lesie

Do walki z ASF zaangażowano żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, myśliwych, pracowników koneckiej weterynarii. W poszukiwanie padłych zwierząt las w gminie Gowarczów przeczesywał pluton WOT – 30 żołnierzy, 17 myśliwych, kilku pracowników leśnych i pracownicy powiatowego inspektoratu weterynarii. Żadnego padłego dzika nie znaleźli. Jak wiadomo myśliwym, wszystkie dziki odstrzelone w strefie żółtej muszą trafić do specjalnej chłodni weterynaryjnej na badania. Powiatowa inspekcja weterynarii udostępnia ją myśliwym. Dopiero po zbadaniu krwi i mięsa, jeżeli nie jest zarażone,wydawane jest tym, którzy go upolowali. Tu trzeba dodać, że badaniom podlegają także dziki, które np.: zostały potrącone na drodze przez jakieś samochody. Nie zostały zabite na miejscu, a zwlekły się z drogi, zniknęły w gąszczu. I tam padły. Te także podlegają badaniom specjalistycznym, czy nie miały wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Profilaktyka

– Hodowcy świń przed wejściem do chlewu muszą zmienić ubranie i umyć ręce. Przy drzwiach powinna znajdować się mata dezynfekcyjna. Trzeba także uważać na zwierzęta domowe, takie jak psy czy koty, które mogą przynieść wirusa z lasu lub pola. W powiecie koneckim jest ledwie 60 gospodarstw, które zajmują się hodowlą świń. Jedno z większych posiada 1000 zwierząt – mówi doktor Kulkiewicz i dodaje, że obostrzenia dotyczą również domowego uboju świń. Każde zwierzę należy zbadać przed i po uboju.  

Do koneckich wsi dotarł las. Z drzewami, krzakami przybyły zwierzęta, a głównie dziki, które nie boją się zapachu człowieka. Bo przez lata człowiek je dokarmiał, dożywiał. Teraz sytuacja się odwróciła i dziki przychodzą na wieś po… należny im prowiant. I może się zdarzyć, że przywloką ze sobą ASF, zostawią na udomowionych pobratymcach.

Jeszcze nie jest źle

Sytuacja ASF jeszcze nie zmieniła się na gorsze, by ogłaszać u nas czerwoną strefę. Dziki nie chorują, nie ma zarażonych świń w gospodarstwach. 

 – Niemniej w związku z tym, że przypadki ASF są coraz bliżej powiatu koneckiego być może strefy żółta, czerwona zostanie rozszerzona i na ten teren. Ale zważywszy na sposób rozprzestrzeniania się tej choroby, możemy się tego – niestety – spodziewać, że dotrze do nas tylko nie wiadomo dokładnie kiedy – opowiada nam dr Tadeusz Kulkiewicz. – W 2019 roku roku znaleziono 240 sztuk padłych dzików, wszystkie zostały przebadane pod kątem ASF, wyniki były ujemne. Stale prowadzona jest redukcja populacji dzików. Są to podstawowe działanie, jakie należą do strategii zwalczania wirusa we wszystkich krajach europejskich, gdzie pojawia się ASF.

MARIAN KLUSEK

1 KOMENTARZ

  1. tzw myśliwi mają barbarzyński zwyczaj żreć surowe mięso zamordowanych zwierząt,to w tych sadystach asf zmutowało na koronawirus! To ci mordercy rozsiali koronawirus!

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

Pięciu wykonawców złożyło oferty w przetargu na przebudowę obiektu mostowego w Stąporkowie, na odcinku drogi krajowej nr 42 między Końskimi a Skarżyskiem-Kamienną. Roboty polegające...
Z domu w gminie Radoszyce, 4 kwietnia br. wyszedł młody mężczyzna. Do akcji poszukiwawczej wezwano policjantów i strażaków Służby błyskawicznie pojawiły się i przystępowały...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze