Miasto gdzie rondo, rondo goni

Niebawem nowa droga połączy ulicę Spacerową (DK42) z ul. Kielecką(W728). Na tym skrzyżowaniu powstanie rondo. Nowe rondo powstaje w ul. Zielonej, Mostowej i Młyńskiej. Kilka funkcjonujących rond znakomicie rozwiązuje problem. Kolejne bezkolizyjne skrzyżowanie powstaje w ulicy Zielonej, do której dochodzi ulica Mostowa.

O tym, że ronda na skrzyżowaniach ulic znakomicie ułatwiają ruch drogowy wiadomo nie od dziś. Śląskie miasta wiodą prym w tej dziedzinie i mimo dużego ruchu niewiele odnotowują wypadków, zatorów i kolizji.

Koneckie kółka

Gdy w Końskich budowane są nowe ulice, zwłaszcza na ruchliwych odcinkach budowane są bezkolizyjne skrzyżowania, czyli ronda. Rondo im. Marszałka Wielkiego Koronnego Małachowskiego jest w ulicy Kieleckiej, Spacerowej (K42), Gimnazjalnej, Koneckich Odlewników (W728), Krakowskiej (K42). Kolejne rondo im. Nauczycieli Tajnego Nauczania rozładowuje ruch drogowy ulic: Piłsudskiego (W746), Koneckich Odlewników (W728). W ulicy Warszawskiej, Armii Krajowej i Staszica jest (po trosze wybrakowane) rondo im. Przemysława Gosiewskiego. Kolejne im. Cichociemnych, które znakomicie rozwiązuje ruch drogowy jest w ulicy Warszawskiej, Wojska Polskiego i Starowarszwskiej. I ostatnie kółko, nigdy rondem nie nazwane bo takim nie jest to skrzyżowanie ulic: Wojska Polskiego, Lipowej, Armii Krajowej i Mostowej. Akurat to rozwiązanie ciągle poprawiane, obstawiane nowymi znakami nie ma szczęścia do płynnego, bezkolizyjnego ruchu. Od czasu do czasu ludzie przestają widzieć oznakowania pionowe i poziome i dochodzi do kolizji.

Nowe ronda

Po wybudowaniu ulicy Mostowej jako zadania z realizacją Centrum Przesiadkowego, ulica Mostowa skończyła się na dotarciu do ul. Zielonej. Teraz realizowane jest dalszy ciąg ulicy Mostowej, która wejdzie w rondo ul. Zielonej. Zaś ulica Mostowa 700-metrowym odcinkiem dotrze do ul. Odludnej w Rogowie. Praktycznie to większość prac przy budowie drogi została wykonana. Jest jezdnia, chodnik, oświetlenie. Ekipy rozpoczynają budowę ronda. Inwestycja pochłonie ponad 3,5 miliona złotych. A dofinansowanie do tej inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych wyniesie 60 procent, co stanowi blisko 2 miliony 200 tysięcy złotych. W listopadzie roboty będą finalizowane. Rondo jakie tu powstanie będzie rozwiązywało ruch nie tylko Zielonej i Mostowej, ale też ul. Młyńskiej, która dotrze do ul. Fabrycznej, gdzie dochodzi także ul. Górna. I w tym miejscu również skrzyżowaniem ma być rondo. Gdy te zadania zostaną wykonane, centrum miasta zostanie odciążone od ciężkich samochodów. W ramach rewitalizacji centrum miasta, planowano utworzyć rondo w skrzyżowaniu ul. Mieszka, Ivo Odrowąża i Piłsudskiego. Na razie plan rewitalizacji jakoś niebezpiecznie się oddala.

Z południowego-zachodu

Niemal strategiczną inwestycją drogową jest budowa łącznika od Spacerowej do Kieleckiej. To półtora kilometra ulicy, która też odciąży ruch ze Spacerowej (K42) w kierunku Kielc (W728). Przy okazji karetki pogotowia będą miały łatwy dostęp jadąc z kierunku południowo-zachodniego do Szpitala im. św. Łukasza. I tak, nowa droga wyjdzie z ronda w ul. Zachodniej, Spacerowej do Kieleckiej. Tymczasem rozpoczęły się ziemne roboty, najpierw przy przyszłym rondzie. Następnie przy budowie łącznika. Koszt robót zamknie się kwotą 6 milionów 294 tysiące złotych. I tu także 60 procent pochodzi z dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. W listopadzie 2020 roku zaplanowane jest zakończenie robót. Być może że finalizowanie inwestycji nastąpi wcześniej.

Bez ronda

Warto dodać, że od budowanego ronda ul, Zachodniej, Spacerowe i łącznika z Kielecką, kilka kilometrów z biegiem K42, również powstaje droga 1500-metrowej długości łącząca „krajówkę” z Zaborczem w Nowym Kazanowie. To jest duże przedsięwzięcie, bo obejmuje wycinkę drzew, karczowanie  terenu, utworzenie pobocza, zrobienie zjazdów na posesje. Dzieło wykona firma KAMI, która wygrała przetarg Wartość inwestycji – 1 milion 280 tysięcy złotych. I tu także gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, wysokości 60 procent, czyli 770 tysięcy złotych.

Chrzciny, wstęgi i nożyczki

Gdy w tym roku wszystkie inwestycje drogowe zostaną zakończone, a póki co wszystko na to wskazuje, radni miejscy już powinni debatować nazwami, imionami jakie trzeba będzie nadać ulicy od Spacerowej do Kieleckiej, bezkolizyjnym skrzyżowaniom w ulicach Spacerowej, łącznika i Zachodniej; w Mostowej, Zielonej i Młyńskiej; na styku ulic Górnej, Młyńskiej i Fabrycznej. Przy okazji, nie ma imienia rondo w Sielpi, które także znajduje się w na terenie gminy Końskie. Potrzeba też będzie dziesiątki metrów wstęgi, wielu nożyczek.

Rondo im. Cichociemnych

Rondo im. Przemysława Gosiewskiego, uciekło z osi jezdni

Kółko jak rondo, ale rondem nie jest. Patelnia ul.Wojska Polskiego, Lipowej, Armii Krajowej i Mostowej

Tu będzie rondo ul. Zielonej i Mostowej

MARIAN KLUSEK

 

2 KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W związku wyjątkową sytuacją spowodowaną ogłoszeniem stanu epidemii, Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa wprowadza pakiet pomocowy dla przedsiębiorców z terenu gminy. Pakiet ma ułatwić właścicielom przedsiębiorstw...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze