Nikt nie zostanie bez pomocy

Zainteresowani dowiedzą się od pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich kto, kiedy i w jakim zakresie z pomocy może skorzystać. Oprócz tych, którzy wciąż korzystają z ośrodka, pomoc otrzymają również osoby przebywające na kwarantannie, zwłaszcza ludzie starsi i samotni. Przygotowane paczki żywnościowe dostarczą druhowie strażacy, druhowie harcerze i strzelcy.

Konecki Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej bombardowany jest telefonami, mailami. Ludzie przypominają, że są podopiecznymi ośrodka, liczą i oczekują na pomoc.  Podczas 14 dniowej izolacji wszyscy objęci kwarantanną mogą zwracać się z problemami do psychologa lub poprosić o zrobienie najpotrzebniejszych zakupów.

Można na nas liczyć

Aneta Mikuszewska -Sorn, dyrektor MGOPS w Końskich mówi, że na pomoc mogą liczyć, bez zbędnego przypominania ci, którzy z niej dotychczas korzystali. Nadal obowiązuje kryterium dochodowe, by starać się o pomoc serwowaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej. W tym zakresie nic się nie zmieniło. Teraz przybywa nam grupa ludzi na kwarantannie. Osoby nią objęte w pierwszej kolejności mogą zadzwonić i poprosić pracowników MGOPS o pomoc. Ośrodki udzielają pomocy przede wszystkim osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym. Także tym, które z powodu kwarantanny mogą mieć problemy ze zrobieniem zakupów czy wykupieniem leków. Nikt, komu pomoc się należy, nie zostanie pominięty – gwarantuje Aneta Mikuszewska Sorn.

Telefonicznie i pisemnie

Z opieką społeczną w Końskich można skontaktować się telefonicznie, mailowo. Ale jest odstępstwo od tej linii łączności. Przed wejściem do budynku siedziby ośrodka w Końskich znajduje się skrzynka – nazwijmy – kontaktowa, do której można wrzucać pisemne wnioski, prośby, dane kontaktowe.

Trzeba podkreślić niepokojące zjawisko jakie ostatnio się nasila. O pomoc do opieki ubiega się coraz więcej ludzi. Wielu jest sfrustrowanych, nie szczędzi pretensji, że się ich zostawia samych. Wymagają, dopominają się wszelakiej pomocy, „bo przecież tak ogłaszano.” Zazwyczaj ci żądający posiadają rodziny, które mogą np. dokonać zakupów potrzebnych artykułów. Mogą z rodzinnej pomocy korzystać jak dotychczas. Niestety, coś się w tej machinie zacięło. I tu trzeba z ubolewaniem stwierdzić, że niektórzy ludzie wyczuli, że teraz podczas pandemii się uda pomoc społeczną wykorzystać.

WOT pomaga

Pomoc społeczna w Końskich nie posiada magazynu z żywnością. Otrzymuje ją z różnych miejsc. Żywnością dysponują np. Caritas, Fundacja Bank Żywności, PCK , Stowarzyszenie Odra-Niemen w Hrubieszowie. Po rozpoznaniu wyszło, że tylko Odra -Niemen może trochę żywności przekazać. Trzeba do nich jechać, chyba z 300 kilometrów i zabrać. Z pomocą koneckiemu ośrodkowi przychodzą żołnierze WOT Kielce. Z kieleckich magazynów Banku Żywności przywiozą do MGOPS w Końskich nie tylko spożywcze artykuły. Będą rozdysponowane potrzebującym. Jeszcze raz trzeba podkreślić, że żywność i inne formy pomocy ośrodka pomocy społecznej należą się tym, którzy spełniają kryteria dochodowe.

Strażacy, harcerze, strzelcy

Jak informowaliśmy, Państwowa Straż Pożarna wytypowała w każdej gminie powiatu koneckiego jednostkę OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, która dostarczy pakiety żywnościowe potrzebującym i to nie tylko tym na kwarantannie. Harcerze z ZHP Końskie i strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2026, uruchomili akcję pomocową w dowiezieniu żywności i lekarstw dla osób starszych, które obawiają się zarażenia koronawirusem. Paczki będą dostarczać tylko pełnoletni, umundurowani harcerze i strzelcy, by odbiorcy wiedzieli kto ich zaopatruje. Potrzebujący pomocy poproszeni zostaną o podanie danych takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu oraz adres. Plakaty z tymi informacjami rozwieszono w Końskich. Działania młodych ludzi w mundurach, prowadzone będą również na terenach gmin – Końskie, Żarnów i Fałków.

Telefony kontaktowe

Końskie – tel. 536 836 135 lub 538 459 357 Gmina Żarnów (oraz Trojanowice) – tel. 538 459 357 Gmina Fałków (oraz Skórnice, Studzieniec, Wola Szkucka, Pląskowice, Turowice) tel. 538 459 357

MARIAN KLUSEK

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W związku wyjątkową sytuacją spowodowaną ogłoszeniem stanu epidemii, Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa wprowadza pakiet pomocowy dla przedsiębiorców z terenu gminy. Pakiet ma ułatwić właścicielom przedsiębiorstw...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze