Rolety i żaluzje – jak różne materiały wspierają projektowanie wystroju wnętrza

Rolety i żaluzje, jako element dekoracji wnętrz, zjednały sobie projektantów oraz osoby, które samodzielnie aranżują wnętrza swojego domu. Zaczęły być stosowane do wystroju każdego pomieszczenia, nie straciły także swojego celu i nadal służą, jako ochrona przed światłem i wiatrem. Wystrój pokoju osiąga się poprzez zastosowanie różnych materiałów, może to być drewno, plastik, aluminium, tkanina. I każdy z tych materiałów można pomalować na specjalny kolor, można nadać im inny kształt itp. Wszystko to zostało stworzone, aby umożliwić stosowanie żaluzji w aranżacji wnętrz. Warto prześledzić najpopularniejsze rodzaje tych elementów dekoracyjnych i funkcjonalnych.

Rolety materiałowe w aranżacji wnętrz

Jak wiadomo, tkanina zawsze miała szczególne znaczenie dla ludzi. Można ją przefarbować na dowolny kolor, można ozdobić dowolnym wzorem, a na jej powierzchni zastosować dowolną dekorację. Wszystko to sprawia, że tego rodzaju rolety w aranżacji wnętrz są niezbędne. Tkanina będzie dobrze wyglądać w każdym pomieszczeniu – czy to w pokoju dziecinnym, salonie, czy biurze. Pięknie podkreślają cechy stylu klasycznego, prowansalskiego, skandynawskiego, nowoczesnego. Rolety materiałowe są zwykle wykonane z dwóch rodzajów materiałów – tkanego żakardu i włókniny z włókna szklanego. Dla wystroju wnętrz doskonale nadają się rolety materiałowe: rzymskie, plisowane, rolety dzień-noc (wszystkie typy dostępne w ofercie firmy WinRol – https://www.winrol.com.pl/ ). Materiał nasycony jest specjalnymi środkami, który może odpychać kurz i wilgoć z ich powierzchni.

Żaluzje drewniane doskonałe do wnętrz surowych i klasycznych

Zastosowanie żaluzji drewnianych we wnętrzu ułatwia regulację przenikania światła słonecznego do pomieszczenia. A dzięki swojej funkcjonalności i ogromnemu wyborowi lameli za ich pomocą można stylowo zaprojektować otwór okna o dowolnym kształcie. W aranżacji wnętrz są niezrównane, ponieważ prawie nic nie może zastąpić naturalnych odcieni drewna. A prosta świadomość, że pokój lub biuro są ozdobione elementami drewnianymi, już cieszy duszę. Zastosowanie takich żaluzji w aranżacji wnętrz odbywa się z naciskiem na to, że meble znajdujące się w tym wnętrzu, będą również wykonane z drewna. W takim przypadku cały wystrój pokoju będzie harmonijny. Żaluzje drewniane mogą przybierać różne odcienie, dlatego oryginalnie wyglądają w pomieszczeniach surowych typu loft lub industrialnym. Często są również spotykane w wystroju pokoi urządzonych w stylu klasycznym lub retro, rustykalnym.

Rolety bambusowe – piękny wygląd i wpływ na zdrowie

Podobnie jak drewno, bambus słynie z naturalności. Zastosowanie żaluzji bambusowych w aranżacji wnętrz jest ograniczone tylko wyobraźnią. Można je zainstalować w dowolnym miejscu, bambus wszędzie zapewni komfort i ciepło. Pasuje również do każdego wystroju.Takie żaluzje odgrywają dużą rolę dla zdrowia domowników. Nie powodują reakcji alergicznych, ponieważ są wykonane z naturalnego materiału. Odporność na wilgoć pozwala ozdobić żaluzjami wnętrze łazienki, a przyjemne kolory stworzą niespotykany komfort i wygodę.

Żaluzje aluminiowe podkreślają charakter wystroju wnętrza

Aluminium, jak wiadomo, jest bardzo lekkim plastycznym i całkowicie nie kapryśnym metalem. Dzięki temu to doskonały materiał na żaluzje. W projektowaniu wnętrz takie żaluzje nadają się do każdego pomieszczenia domowego, biurowego, a nawet każdego pomieszczenia produkcyjnego. Aluminiowe żaluzje w prywatnym wnętrzu wyglądają odpowiednio w stylu industrialnym, loft oraz nowoczesnym. Tradycyjne kolory: mosiądz, srebro, brąz. Po zabarwieniu natryskowym lamele mają różne odcienie imitujące drewno.

Ponieważ poszczególne lamele w ogóle nie przepuszczają światła, mogą całkowicie zaciemnić pokój, a można nawet zapalić świece po południu i stworzyć romantyczną atmosferę. Oprócz doskonałego rozwiązania w zastosowaniu takich żaluzji w aranżacji wnętrz, mają one bardzo atrakcyjne właściwości: nie boją się wilgoci, kurzu, brudu, mogą wisieć bardzo długo i łatwo nadają się do czyszczenia na mokro.

Żaluzje poziome

Wszystkie powyższe typy rolet i żaluzji mogą być wykonane zarówno w wersji pionowej, jak i poziomej. Pionowe są zwykle wykonywane na całej długości od sufitu do podłogi. A poziome są zwykle zawieszane tylko na określonym oknie, dlatego takie żaluzje w aranżacji wnętrz można dodatkowo ozdobić, na przykład zasłonami. W rzeczywistości chodzi o smak i wyobraźnię.

Rolety kasetowe

Szczególne miejsce przy stosowaniu rolet w architekturze wnętrz zajmują ich odmiany kasetowe. Stosuje się głównie w miejscach, w których znajdują się okna PCV. Dzięki inteligentnemu projektowi takie rolety tworzą nie tylko elegancki wygląd, ale także łatwość użytkowania. Lekkimi ruchami dłoni można je szybko obniżyć lub podnieść. Szczególnie pięknie prezentuje się w pokojach w stylu hi-tech.

Rolety dachowe

Dekorowanie takich okien wymaga specjalnego oryginalnego podejścia. Rolety z prowadnicami szczególnie nadają się do okien dachowych. Różne modyfikacje, materiały i metody montażu na skrzydle dają możliwość wygodnego użytkowania. W świetlikach również montowane są rolety, okna te są ozdobione modelami montowanymi bezpośrednio na samej ramie.

Autor: Alicja Błysk

(Artykuł sponsorowany)

Dodaj komentarz

Wiadomości

Najnowsze komentarze

Galerie

Najbardziej popularne

Wiadomości

W związku wyjątkową sytuacją spowodowaną ogłoszeniem stanu epidemii, Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa wprowadza pakiet pomocowy dla przedsiębiorców z terenu gminy. Pakiet ma ułatwić właścicielom przedsiębiorstw...

Ostatnio dodane

Najnowsze komentarze