Reklama

Odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy w Radoszycach. Dwa miesiące trwa wiercenie otworu do wód termalnych

Odwiert poszukiwawczo-rozpoznawczy Radoszyce GT-1 realizowany jest przy Zalewie Antoniów. Wiertnica ma osiągnąć głębokość ok. 1360-1500 m, a celem inwestycji jest pozyskanie wód termalnych o temperaturze ok. 40-45°C. woda ma zostać wykorzystana do rozwoju basenów termalnych i celów rekreacyjnych (przy wyższych temperaturach także do ogrzewania mieszkań.

Jak już informowaliśmy, prace wiertnicze rozpoczęły się pod koniec kwietnia 2026 r. Inwestycja realizowana jest przez Urząd Miasta i Gminy Radoszyce, choć prawie w całości sfinansowana z dotacji NFOŚiGW. Koszt całkowity to ok. 12 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi ok. 9,8 mln złotych.

Reklama

Ruszyła wiertnica

Michał Pękala, burmistrz Radoszyc utrzymywał, że kilka lat temu, tuż po zakończeniu napełniania wodą zalewu Antoniów, powstał projekt, którego efektem miało być poszukiwanie wód termalnych. Zgodnie z zasadami, cztery lata temu napisaliśmy wniosek o pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 23 kwietnia 2026 r. przy zalewie Antoniów rozpoczęto odwiert geotermalny, który ma sprawdzić, czy na głębokości ponad kilometra znajdują się gorące wody. Symboliczne uruchomienie wiertnicy odbyło się w obecności władz samorządowych, specjalistów oraz gości. Udział wzięli: burmistrz Radoszyc, Michał Pękala, przewodniczący Rady Miejskiej, Jacek Zaleśny, zastępca burmistrza, Robert Lisowski, asystentka posłanki Agaty Wojtyszek Monika Gworek. I oczywiście specjaliści z firmy dokonującej odwiertu - kierownik odwiertu Paweł Bednarczyk, geolog Stanisław Szczurek, mecenas Zygmunt Ptak, oraz przedstawiciele Urzędu Miasta.

Reklama

Baseny termalne i ogrzewanie domów

Świder wiertnicy ma osiągnąć głębokość około 1360 metrów, a pierwsze wyniki prowadzonych prac mają być znane w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Dodać należy, że odwiert ma charakter badawczy i pozwoli określić, czy na tym terenie znajdują się zasoby wód geotermalnych oraz jakie mają parametry. Gmina Radoszyce uzyskała na realizację przedsięwzięcia blisko 10 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prowadzone prace wiertnicze, określą temperatury oraz skład chemiczny wód. Jeżeli ich temperatura wynosić będzie około 40-45 stopni Celsjusza, zaistnieje możliwość wykorzystania wody do celów rekreacyjnych, takich jak budowa basenów termalnych. W przypadku wyższych temperatur pojawi się także możliwość zastosowania ich w systemach ogrzewania budynków.

Reklama

Ciepła woda

Gdy w Radoszycach mówiono o wodach termalnych wielu ludzi już widziało swoje domy połączone do gorącej wody. Już planowało pozbyć się kopciuchów do centralnego ogrzewania albo innych urządzeń produkujących energię cieplną. Zatem bez kozery twierdzić trzeba, że władze gminy upatrują szansy na rozwój regionu. Celem Radoszyc jest ściągnięcie inwestorów, którzy mogliby przy wykorzystywaniu gorących źródeł w porozumieniu z samorządem tworzyć infrastrukturę turystyczną.

Jeszcze miesiąc, jeszcze dwa

Odwiert ma osiągnąć głębokość 1360 metrów. Według projektu, z otworu triasu dolnego powinno się spodziewać złoża wód geotermalnych. Tolerancja projektu zakłada tutaj plus minus 10%, więc można docelowo pogłębić otwór lub go zmniejszyć, jeżeli w trakcie realizacji zadania wynik będzie wcześniej pozytywny. Projekt zakłada, że z otworu triasu dolnego złoża wód geotermalnych mają osiągnąć temperaturę 40-45 stopni Celsjusza, a średnio 43 i wydajność ma być 30 metrów na godzinę.

Reklama

Jak informował burmistrz Michał Pękala:

- Mam nadzieję, że za miesiąc, może za półtora miesiąca będę mógł powiedzieć czy uzyskaliśmy to co chcieliśmy, czy są negatywne wieści. Nas interesuje temperatura, wydajność i mineralizacja. Wszystkie te trzy czynniki muszą być satysfakcjonujące byśmy ogłosili, że jest pozytywnie i przechodzimy do kolejnego etapu. Wnioski, które składaliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska były przeznaczone właśnie tylko na ten cel. Nie można było ich wykorzystać na inne zadania. Mieliśmy więc problem do rozwiązania. Nie składać i niech sobie to wykorzystają inne gminy, czy złożyć i mieć duże szanse by ten wniosek był pozytywny u nas. I choć poszukiwanie gorącej wody w gminie Radoszyce kosztuje około 10 milionów złotych to lokalny samorząd do tych działań finalnie nie dołoży ani złotówki, niezależnie od wyników poszukiwań.

Reklama

Otwór badawczy zamiast eksploatacyjnego

Cała inwestycja kosztować będzie ponad 12 milionów złotych, dofinansowanie z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej w Warszawie to kwota ponad 10 milionów złotych. Środki rządowe pokrywają pełną kwotę netto prac. A jeżeli gorącej wody nie będzie? To otwór zostanie - jak i wcześniej planowano - otworem badawczym. Wreszcie trzeba wiedzieć, co się w ziemi kryje, jakie dobra materialne można z głębin wydobyć. Być może w okolicy Radoszyc, oprócz rud żelaza, które w przeszłości eksploatowano, geolodzy natrafią na bardziej cenne minerały.

Fot. Gmina Radoszyce

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/06/2026 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Konecki24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości