Reklama

KOŃSKIE. Kolejne pokolenie mocuje się z gliną. Wystawa prac ceramicznych otwarta

W Koneckim Centrum Kultury prace ceramiczne wystawiają uczestnicy warsztatów ceramiki. Poprzedził wernisaż prac wykonanych przez adeptów sztuki ceramicznej. Przybyli autorzy, ich rodziny, przyjaciele. Warsztaty prowadzi Bogumiła Nowocień, a pracownia trwa od ponad dwóch dekad.

„My kształtujemy glinę, glina kształtuje nas” - to zdanie stało się mottem, które od 21 lat towarzyszy twórcom z pracowni ceramicznej w Końskich.

Wystawa prac ceramicznych

Ostatnio na wystawie uczestnicy pracowni ceramicznej zaprezentowali efekty swojej wielomiesięcznej pracy. Swoje artystyczne pasje w pracowni rozwijają dzieci i młodzież. Przez dwadzieścia lat bawili się, tworzyli w tym naturalnym materiale - glinie, pod okiem artysty ceramika Pawła Stasińskiego. To Paweł Stasiński z grupą artystycznie usposobionych ludzi pracował nad tym plastycznym widzeniem świata.

Reklama

Wernisaż

Otwarcia wystawy pod koniec czerwca 2026 r. dokonała wicedyrektor KCK Kamila Dobrowolska. Widzowie już od progu sali wystawowej KCK podziwiali różnorodne formy ceramiczne - od dekoracyjnych figurek i naczyń po bardziej złożone wymagające dużej precyzji i kreatywności. Wernisaż był okazją nie tylko do prezentacji efektów pracy twórców, ale także do podsumowania kolejnego roku działalności pracowni ceramicznej. Szczególnym momentem spotkania było wręczenie dyplomów najmłodszym uczestnikom warsztatów przez Bogumiłę Nowocień. Było to symboliczne podziękowanie za zaangażowanie, systematyczność i rozwijanie swoich umiejętności artystycznych. Organizatorzy podkreślali również ogromne wsparcie rodziców młodych adeptów sztuki ceramicznej. Wystawie towarzyszył katalog prezentujący twórców i ich prace. Sponsorem wydawnictwa była firma Homiq Filipa Nowocienia.

Reklama

Zastęp artystów

Swoje dokonania artystyczne i wizjonerskie zrealizowane w glinie pokazali: Rozalia Bera, Mikołaj Kania, Agata Kania, Jagoda Krakowska, Leon Laskowski, Maciej Piątek, Emilka Kaczmarczyk, Iga Kowalska, Zofia Kresa, Maria Ziomek, Józefina Wiktorowicz, Anna Makuch, Adam Grzegorczyk, Antonina Łyczek, Maria Łyczek, Witold Romańczuk, Marcel Rydz, Patryk Rydz, Kacper Rydz, Amelia Więckowska, Diana Banasik, Szymon Gula, Anastazja Kuleta, Aurelia Łukasiewicz, Kalina Matyjaśkiewicz, Alicja Staciwa, Natalia Staciwa, Julia Staciwa, Oliwia Wołczyk, Lena Augustyniak, Hanna Kurzeja, Nina Milak Kalinowska, Amelia Młodawska, Inka Starzyńska, Irena Szymusik, Anna Wilk, Lilianna Sota, Kornelia Kowalska, Zuzanna Nowak, Helena Janusz, Julia Styś, Hana Sobierajska, Wojtek Rulko oraz Maria Swat.

Reklama

Dwie dekady temu

Od dwudziestu jeden lat przesłanie „My kształtujemy glinę, glina kształtuje nas” towarzyszy twórcom z pracowni ceramicznej w Końskich. Bo wiadomo, że ceramika to nie tylko sztuka, praca z gliną, ale również opowieści o pasji, wspólnocie i nieustannym kształtowaniu, wręcz hartowaniu człowieka przez artystyczne ujęcie rzeczywistości. Pierwsza pracownia ceramiczna powstała w klubie osiedlowym Kaesemek - wspominała Elżbieta Duda, nauczycielka i plastyczka, która współtworzyła pracownię. Pomysłodawcą był jej niepełnosprawny uczeń, Adam Dzierzgwa, który pracował jako wolontariusz w podobnej pracowni w Niemczech. Bardzo chciałby przenieść takie miejsce do Końskich. Chciał, żeby dzieci, niepełnosprawni i dorośli rozwijali się tutaj tak samo jak tam. I ten jego wywód padł na podatny grunt, na przychylność, jaka w tamtym czasie panowała w Kaesemku, nieistniejącym klubie kultury Koneckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zrodzona z nadziei

Ledwie Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, a już niemal na miarę „zachodu” zaczęły rozwijać się inicjatywy społeczne, projekty, na które można było zdobyć dofinansowanie. Elżbieta Duda zwróciła się do nauczycielki z „Ekonomika” Małgorzaty Świtakowskiej, która jako jedna z pierwszych osób w mieście specjalizowała się w pisaniu unijnych projektów. Na otwarcie pracowni otrzymały 5 tys. euro. To wystarczyło na nowy piec i remont starego, jaki przywieziono z Niemiec. Początek był obiecujący. I tak mocno zakorzenił się w świadomości konecczan i klubu, że trwa. Ponad 21 lat. Nie brakuje chętnych, by nie tylko naśladować mistrzów ceramiki, lecz rozwijać nowe pokolenia. I w tym jest cała myśl, sedno problemu. Prowadzeniem pracowni ceramiki, odkrywaniem światów ukrytych w glinie i hartowaniem ludzi zajął się Paweł Stasiński, pracownik Klubu Kaesemek. Gdy pojawiła się propozycja rozwoju i dokształcenia w ceramice, chętnie z niej skorzystał.

Reklama

Tytuł zobowiązuje

Paweł Stasiński przez minione lata konecką ceramikę rozsławił, jak też „dorobił się” tytułu artysta ceramik. Właśnie za takiego artystę uważają i cenią go ludzie, którzy zetknęli się z gliną surową i przetworzoną chociaż na moment z gliną surową i przetworzoną w artystyczne elementy rzeczywistości. Klub Kaesemek przestał istnieć, ale ceramika znalazła podatny grunt w Koneckim Centrum Kultury. Odnaleźli ją ludzie, którzy wcześniej polubili to tworzywo i instruktora, Pawła Stasińskiego. Ludzie, którzy po raz pierwszy w życiu zanurzali ręce w naturalnym tworzywie, jakim jest glina. To także dzieci z niepełnosprawnościami różnego typu. W ślady Pawła poszła i z sukcesem wędruje Bogumiła Nowocień. Pracownia w KCK ma nowych członków, którzy zmagają się z gliną. Poznają tajniki, chętnie pracują.

Fot. KCK Końskie

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/06/2026 13:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama

Wideo Konecki24.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości